PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobków z Europejską Nagrodą Odnowy Wsi 2016

  • pt    17 sierpnia 2016 - 08:56
Dobków z Europejską Nagrodą Odnowy Wsi 2016
Mieszkańcy Dobkowa podejmują wyzwania, a także świadomi własnego potencjału, wykorzystują go w sposób wzorcowy dla zrównoważonego rozwoju swojej miejscowości (fot. uwwd.pl)

• Reprezentant Dolnego Śląska zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi 2016.
• Dobków został doceniony przez międzynarodowe jury i we wrześniu w Tihany na Węgrzech otrzyma Europejską Nagrodę Odnowy Wsi za „całościowy, zrównoważony i zgodny z motto konkursu rozwój wsi o wyróżniającej się jakości”.
Zdaniem międzynarodowego jury: „Dobków zachwyca wzorcową siecią celów i działań rozwojowych, które koncentrują się na ożywieniu łagodnej turystki, ochronie walorów krajobrazowych, zachowaniu starych rzemiosł i tradycyjnych umiejętności, wzmocnieniu kształtowania tożsamości i świadomości, jak również realizacji kreatywnych inicjatyw kulturalnych”

A przy tym „mieszkańcy Dobkowa, świadomi istniejących problemów, podejmują wyzwania, a także świadomi własnego potencjału, wykorzystują go w sposób wzorcowy dla zrównoważonego rozwoju swojej miejscowości”.

Zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy wsi ARGE konkurs o 14. Europejską Nagrodę Odnowy Wsi w tym roku przebiegał pod hasłem: „offen sein”, co oznacza „być otwartym” - na innowacyjne pomysły, strategie, ale również „być otwartym” na ludzi posiadających odmienne koncepcje na życie, wyznających inne religie, będących innej narodowości, reprezentujących inne środowiska społeczne.

Jury oceniało sposób, w jaki społeczność uczestnicząca w konkursie zareagowała na określone na początku procesu odnowy wsi mocne i słabe strony, ale również wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia i szanse przed nią stojące.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 24 europejskie regiony, reprezentowane przez 24 miejscowości i gminy. Zdobywcą Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi 2016 jest gmina Flieβ z Tyrolu w Austrii, na terenie której odbędzie się wręczenie nagród w kolejnej edycji konkursu w 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.