PARTNER PORTALU
  • BGK

Dostęp do dziennika lekcyjnego ma każdy? W ramach informacji publicznej

  • pt    13 grudnia 2016 - 09:35
Dostęp do dziennika lekcyjnego ma każdy? W ramach informacji publicznej
WSA nie miał wątpliwości i stwierdził, że oczywistym jest, że dyrektor szkoły jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej (fot.fotolia)

Dziennik lekcyjny jest dokumentem i jako taki podlega udostępnieniu, gdyż stanowi informację publiczną – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.




Jeden z rodziców złożył do WSA w Gliwicach skargę na bezczynność dyrektora zespołu szkół w sprawie udostępnienia informacji publicznej.

Chodziło o dostęp do dziennika konkretnej klasy i stron z tematami zajęć za konkretny tydzień.

Dyrektor w odpowiedzi na poinformował, że dzienniki lekcyjne nie są dokumentami podlegającymi ustawie o dostępie do informacji publicznej i odmówił dostępu.

Obywatel złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podzielił stanowisko mieszkańca.

WSA nie miał wątpliwości i stwierdził, że oczywistym jest, że dyrektor szkoły jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej na podstawie art. 4 ustawy z dnia 06 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, co więcej informacje o udostępnienie których strona skarżąca wystąpiła, mieszczą się w katalogu informacji publicznych określonych w art. 1 w związku z art. 6 u.d.i.p.

Jak podkreślił sąd, z powyższego wynika zatem w sposób oczywisty, że dziennik lekcyjny jest dokumentem i jako taki w omawianym tu zakresie – udostępnienia strony z tematami zajęć lekcyjnych – podlega udostępnieniu, gdyż stanowi informację publiczną.

Sąd dodał, że w myśl rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej stanowi, że dyrektor ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji oraz za wydawanie dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją.

Zdaniem WSA istotnym jest przy tym to, że informacją publiczną są nie tylko dokumenty bezpośrednio zredagowane i technicznie wytworzone przez organ administracji publicznej, ale przymiot taki będą posiadać także te, których organ używa do zrealizowania powierzonych prawem zadań.

Okoliczność dysponowania przez podmiot zobowiązany do udzielenia informacji w trybie ustawy stosownymi dokumentami stanowiącymi informację publiczną powoduje, iż zasadnym jest przyjęcie, że nie udzielając takiej informacji pozostaje on w bezczynności w załatwieniu wniosku.

Jak podkreślił sąd bez znaczenia jest to, w jaki sposób znalazły się one w posiadaniu organu i jakiej sprawy dotyczą. Ważne natomiast jest, by dokumenty takie służyły realizowaniu zadań publicznych przez organ i odnosiły się do niego bezpośrednio.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.