PARTNER PORTALU
  • BGK

Dostęp do informacji publicznej sprawia kłopoty urzędnikom. Czas się podszkolić

  • MIW    24 maja 2017 - 09:36
Dostęp do informacji publicznej sprawia kłopoty urzędnikom. Czas się podszkolić
Nie tylko media zadają trudne pytania. O informacje publiczne mogą występować także mieszkańcy. (fot. pixabay.com)

Związek Powiatów Polskich rozpoczyna 6 czerwca cykl nieodpłatnych szkoleń dotyczących stosowania w praktyce przez urzędników przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Podczas warsztatów zostaną poruszone takie zagadnienia jak: kwalifikacja informacji jako informacji publicznej oraz informacji publicznej przetworzonej, obsługa wniosków o udostępnienie informacji publicznej, ustawowe ograniczenia prawa do informacji publicznej oraz ustawa o petycjach.

Organizując takie szkolenie Związek chce pomóc pracownikom urzędów w rozwiązaniu wątpliwości dotyczących stosowania w praktyce przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Czytaj : Informacja przetworzona i wewnętrzna psuje dostęp do informacji publicznej

- Choć regulacja ta obowiązuje już ponad 15 lat, rodzi wiele niejasności – komentuje ZPP.

Wątpliwości budzą zwłaszcza takie zagadnienia jak kwalifikacja danej informacji jako informacji publicznej, obowiązek udostępniania informacji publicznej przetworzonej, ograniczenie prawa do informacji ze względu na ochronę prawa do prywatności czy kwestia udostępnianie informacji na podstawie przepisów szczególnych. W trakcie szkoleń poruszone zostaną także konsekwencje funkcjonowania, obowiązującej od dwóch lat, ustawy o petycjach.

W sumie pod szyldem ZPP ma się odbyć osiem szkoleń tematycznych. Poprowadzi je Bernadeta Skóbel - radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich, redaktor internetowego Dziennika Warto Wiedzieć.

Czytaj : Mieszkańcy nadużywają prawa dostępu do informacji publicznej

Pierwsze dwa zaplanowano w starostwach powiatowych w Radomsku (6 czerwca) i Włocławku (7 czerwca). Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wypełnienie do 31 maja elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej ZPP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stanisław, 2017-05-24 11:02:57

    Wyrok NSA z 2013-04-24 Sentencja Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.), Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant starszy asystent sędziego Kamil Buliński, po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2013 r. na rozprawie... w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Starosty Wielickiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 października 2012 r. sygn. akt II SAB/Kr 137/12 w sprawie ze skargi Ł. S. na bezczynność Starosty Wielickiego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Starosty Wielickiego na rzecz Ł. S. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. Uzasadnienie Wyrokiem z dnia 11 października 2012 r., sygn. II SAB/Kr 137/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi Ł. S. na bezczynność Starosty Wielickiego - zobowiązał Starostę Wielickiego do udostępnienia informacji publicznej zgodnie z wnioskiem skarżącego z dnia 3 lipca 2012 r., w terminie 14 dni, stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa i zasądził na rzecz Ł. S. kwotę 357 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.  rozwiń