PARTNER PORTALU
  • BGK

Dostępność Plus. Ruszyły konsultacje programu

  • pt    15 marca 2018 - 13:29
Dostępność Plus. Ruszyły konsultacje programu
Szacuje się, że do 2024 roku 23 proc. mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lat lub więcej (fot. pixabay)

Ponad 23 miliardy złotych mają trafić w latach 2018-2025 na likwidację barier w przestrzeni publicznej, tak aby była ona przyjazna osobom o szczególnych potrzebach - seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, kobietom w ciąży. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że wkład finansowy będą w program będą miał także samorządy.
  • Program Dostępność plus trafił do konsultacji.
  • Wśród źródeł finansowanie programu MIiR wskazuje także budżety samorządów.
  • Program zakłada m.in.  dostosowanie otoczenie (już istniejącego), do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pytanie czy to zadanie także spocznie na barkach władz lokalnych?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podkreśla, że powstanie programu, który pomoże usunąć bariery infrastrukturalne i prawne, utrudniające życie między innymi osobom starszym i z niepełnosprawnościami, zapowiedział w expose premier Mateusz Morawiecki.

- Chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 m z przeszkodami- mówił w grudniu szef rządu.

Za przygotowanie programu odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Resort właśnie skierował projekt programu do konsultacji.

Czytaj też: Zaskakujące wyniki raportu: W polskich miastach brakuje ławek

- Kluczowym pojęciem, wokół którego budowaliśmy program, jest samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale też np. kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi nie musieli zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wizyty w urzędzie czy wsiadania do autobusu - wyjaśnia powody powstania programu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Program ma być przede wszystkim odpowiedzią na zmiany demograficzne i rosnącą aktywność osób z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że do 2024 roku 23% mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lat lub więcej. W tym samym czasie liczba osób z niepełnosprawnościami (w zależności od przyjętych kryteriów) wyniesie od 5 do 8 milionów. 

Co zawiera program

Jak informuje MIiR program ma dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Czyli na przykład wprowadzi prawo, które zagwarantuje, że:

•  nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych;

•  każdy nowo kupiony pociąg, autobus albo tramwaj będzie przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami;

•  przestrzeń publiczna (na przykład wyjście z dworca, dojście na perony, przejścia dla pieszych) będzie odpowiednio oznakowana.

Państwo ma także inwestować, na przykład w wiedzę osób, które tworzą przestrzeń publiczną, między innymi: architektów, urbanistów, inżynierów oraz nowe technologie, które sprzyjają włączeniu seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Drugi wymiar to inwestycje (budowlane, transportowe, technologiczne) w istniejącą infrastrukturę, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe czy usługi o charakterze powszechnym. Czyli dostosowanie tego, co już istnieje, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie działania w programie mają być realizowane w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Do wydania 23 miliardy

Wśród źródeł finansowania resort wymienia także środki jednostek samorządu terytorialnego, inne to fundusze europejskie, tak zwane fundusze norweskie i EOG, publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Program będzie realizowany w latach 2018-2025.

Program ma przynieść konkretne efekty. Ministerstwo wylicza, że w 1000 miejsc i budynków użyteczności publicznej zostaną usunięte lub ograniczone bariery architektoniczne i komunikacyjne. Co najmniej 20% mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus ma być dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje mają być przyjazne seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

Projekt Programu, w tym w wersji tłumaczonej na język migowy, dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Opinie i uwagi można zgłaszać do 6 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Lidia Gabarkiewicz., 2018-03-15 19:48:49

    Witam proszę zajmijcie się likwidacja barier dla niesłyszących . Szukam pracy dla syna i wciąż brak zrozumienia i dyskryminacja pomimo dobrego wykształcenia nie ma propozycji zwrotnej .Niemcy napisów w telewizji dlaczego ci ludzie napotykają na bariery nie do pokonania . Proszę pomóżcie problem doty...czy nie tylko mojego syna ale i jego kolegów .Fundację nie pomagają chociaż w swoich programach mówią i obiecują znalezienie pracy , zbierają dane CV i cisza.  rozwiń