PARTNER PORTALU
  • BGK

Drawsko Pomorskie pyta, co zrobić z Ostrowicami

  • pt    31 sierpnia 2017 - 11:14
Drawsko Pomorskie pyta, co zrobić z Ostrowicami
Samorządowcy z Drawska proszą „o niezwłoczne przekazanie uzasadnienia prawnego, faktycznego oraz ekonomicznego do podjętych przez Radę Ministrów działań (fot.umwz)

Władze Drawska Pomorskiego skierowały do premier Beaty Szydło obszerny list z pytaniami, dotyczącymi wątpliwości, wynikających z decyzji MSWiA o włączeniu w skład gminy Drawsko zadłużonej gminy Ostrowice.
Samorządowcy z Drawska Pomorskiego proszą „o niezwłoczne przekazanie uzasadnienia prawnego, faktycznego oraz ekonomicznego do podjętych przez Radę Ministrów działań”.

Jak dodają, chcą mieć możliwość wyjaśnienia mieszkańcom przyczyn takiej decyzji.

– Proszę także o wyjaśnienie, dlaczego gmina Drawsko zostaje postawiona na pozycji swoistego poręczyciela zobowiązań gminy Ostrowice, która nie wywiązała się ze swoich zobowiązań, a skutki czego ma ponieść inny podmiot – napisano w piśmie.

Władze Drawska Pomorskiego zwracają uwagę, że w piśmie MSWiA nie określono terminu, w jakim dokonane zostanie połączenie. Jak piszą, mogą się tylko domyślać, że dojdzie do tego 1 stycznia. – Nadal nie wiadomo jednak, o jaki rok chodzi – dodają.

Jeśli ma to być 1 stycznia 2018, to samorządowy z Drawska uważają, że nie będzie możliwości przygotowania i przeprowadzenia w zmienionych granicach wyborów samorządowych, które mają odbyć się jesienią przyszłego roku.

Zadłużone Ostrowice

Ostrowice to jedna z siedmiu zadłużonych gmin w województwie zachodniopomorskim. W styczniu 2015 r. poprzedni wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ich władze, które zaciągały kredyty w parabankach. Obok Ostrowic, chodzi o gminy Białogard, Manowo, Rewal, Bielice, Przybiernów i Brojce.

W sprawie zawieszenia organów gminy Ostrowice i wprowadzenia tam zarządu komisarycznego wnioskował jeszcze wojewoda Marek Tałasiewicz - do premier Ewy Kopacz. W jego ocenie plan naprawczy zagrożonej likwidacją gminy nie miał szans powodzenia. Zdanie swego poprzednika podtrzymał wojewoda Piotr Jania, a także obecny wojewoda Krzysztof Kozłowski.

W październiku 2016 r. Marek Kukie został wyznaczony przez premier Beatę Szydło do pełnienia funkcji komisarza rządowego gminy Ostrowice.

Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są według danych Regionalnej Izby Obrachunkowej zadłużone na nieco ponad 35 mln zł, z czego blisko 28 mln to zadłużenie w parabankach. Roczny budżet gminy to 11 mln zł.

Całe pismo w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.