PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Samorządu Terytorialnego ma wiele twarzy. Niektóre zaskakujące

  • Piotr Toborek    27 maja 2017 - 10:46
Dzień Samorządu Terytorialnego ma wiele twarzy. Niektóre zaskakujące
Wszystkim samorządowcom z okazji ich święta - najlepsze życzenia (fot.: GUS)

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego upamiętniający pierwsze wybory samorządowe w III RP, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Imprezy z tej okazji odbywają się niemal w całym kraju. Przegląd niektórych wydarzeń dla uczczenia samorządowego święta pokazuje, że ma ono bardzo wiele twarzy, absolutnie odzwierciedla różnorodność naszego samorządu. Będzie np. uroczystość u Andrzeja Dudy, opozycyjna debata w Poznaniu, w Tczewie disco polo, w Pucku zawody sportowe, a w Bełchatowie msza święta.
• Setki różnego rodzaju imprez odbędą się w całej Polsce w najbliższy weekend dla uczczenia Dnia Samorządu.

• To 27 rocznica pierwszych wyborów samorządowych w III RP, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

• Prezydent RP spotka się z samorządowcami 29 maja w Pałacu Prezydenckim.

- Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem nie tylko tych, którzy zasiadają w gminnych radach. Warto podkreślić, iż 27 maja obchodzimy święto całej lokalnej społeczności. To święto wszystkich mieszkańców, którzy poprzez udział w wyborach samorządowych, aktywne działanie w sołectwach, szkołach, zakładach - przyczyniają się do kształtowania samorządu. Samorząd to jesteśmy wszyscy my – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Pierwsze uroczystości związane z Dnie Samorządu mamy już za sobą. 24 maja podczas sesji zorganizowanej z okazji Dnia Samorządu bydgoscy radni przyjęli np. Kartę Samorządności, zrobiło to też wiele innych JST. To dokument uchwalony przez Związek Miast Polskich i uzgodniony przez wszystkie organizacje skupiające samorządy. Podczas sesji wręczono też Medale Prezydenta Miasta.

Uroczysta sesja Rady Gminy Zalesie związana z Dnia Samorządowca i 27 rocznicą odrodzonych samorządów, odbyła się 23 maja w Malowej Górze, w gminie Zalesie.

Spotkanie było okazją do podsumowania tego co wydarzyło się przez ten czas.

Jak powiedział wójt gminy Jan Sikora – jeszcze sporo jest do zrobienia i pracy na pewno nie zabraknie. Zmiany jakie zaszły w gminie Zalesie przez 27 lat samorządu, zauważą wszyscy, nawet sceptycy. – Myślę, że z tego co zostało dokonane mieszkańcy i my wszyscy możemy być dumni. – podkreślił wójt Sikora.

Tort dla mieszkańców

W Białymstoku z okazji 27. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych w sobotę na Rynku Kościuszki odbędzie się specjalna uroczystość. Przygotowano wielki tort i wystawę obrazującą rozwój miasta podczas minionej dekady.

W nieco inny sposób 27 mają uczczą bełchatowianie. 28 maja odbędzie się z tej okazji uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych. Nabożeństwo, które rozpocznie się o godz. 12, zostanie odprawione w intencji polskiego samorządu terytorialnego. Do uczestnictwa w nim prezydent Mariola Czechowska zaprasza wszystkich mieszkańców. Przy okazji warto dodać, że katolicką patronką polskich samorządowców jest święta Kinga.

Czy potrafimy dzielić się miastem? Jakie są współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich, transporcie oraz w polityce mieszkaniowej? W jaki sposób można by je zastosować w Poznaniu? Odpowiedzi na te pytania będą szukać poznaniacy 27 maja na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta podczas otwartej debaty z udziałem prezydentów Poznania i Nowej Soli oraz profesorów poznańskich uczelni.

Jak tłumaczą w magistracie miejsce i termin tej dyskusji są nieprzypadkowe. Do udziału w debacie i wspólnym świętowaniu władze miasta zapraszają mieszkańców w każdym wieku, całymi rodzinami.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.