PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Świętego Patryka: Koncerty, wystawy i imprezy w polskich miastach

  • PAP/AT    15 marca 2018 - 08:55
Dzień Świętego Patryka: Koncerty, wystawy i imprezy w polskich miastach
Dzień Świętego Patryka: Z okazji święta 19 polskich miast podświetli na zielono swoje znane budowle (fot.krakow.pl/Bogusław Świerzowski)

17 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Z tej okazji polskie miasta przygotowały liczne atrakcje.
  • W ramach Festiwalu św. Patryka odbędzie się ponad 120 wydarzeń w miastach.
  • Koncerty, wystawy, wykłady oraz podświetlanie na zielono znanych budynków - np. Pałacu Kultury i Nauki czy katowickiego Spodka - tak w Polsce będzie obchodzony Dzień Świętego Patryka,.
  • Do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską.
  • Z okazji święta 19 polskich miast podświetli na zielono swoje znane budowle.

Dzień Świętego Patryka jest obchodzony 17 marca. Obchodom towarzyszy w Polsce m.in. Festiwal Świętego Patryka. Organizowane są koncerty, wystawy, wykłady i "Dni Irlandzkie".

Otwierając tegoroczny festiwal, ambasador Irlandii Gerard Keown powiedział, że 17 marca każdy może poczuć się Irlandczykiem. "Także tu, w Polsce, gdzie w ramach Festiwalu św. Patryka odbędzie się ponad 120 wydarzeń, podczas których świętować będziemy irlandzko-polską przyjaźń. W 19 polskich miastach znane miejsca zostaną podświetlone na zielono. Wizyta ministra Damiena Englisha w Poznaniu i Wrocławiu ukazuje znaczenie mocnych i stale rozwijających się związków między Irlandią i Polską" - podkreślił.

Z okazji święta 19 polskich miast podświetli na zielono swoje znane budowle. Tym samym dołączą do akcji Global Greening. Podświetlone mają być m.in. Hala Stulecia we Wrocławiu, w Zabrzu - Szyb Maciej, w Poznaniu - Ratusz, Muzeum Zamkowe w Malborku, Tauron Arena w Krakowie, w Gdańsku - wiadukt przy ul. Uczniowskiej. 17 marca na zielono będą podświetlone także inne budowle na świecie, w tym Empire State Building w Nowym Jorku, wodospad Niagara, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney.

Z okazji Dnia Świętego Patryka Polskę odwiedził irlandzki minister gospodarki mieszkaniowej i rozwoju miast Damien English. Wziął udział m.in. w forum biznesowym "Irlandzkie Rozwiązania Smart City Solutions" w Poznaniu oraz pierwszym Irlandzkim Forum Innowacji we Wrocławiu.

Ambasada Irlandii zaznaczyła w komunikacie, że szacunkowa wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską wyniosła w 2017 r. około 3,4 miliarda euro. "Wzrasta ona o około 10-15 proc. rocznie. Tygodniowo odbywa się ponad 50 lotów łączących Irlandię z 11 polskimi miastami" - dodano.

Zwrócono uwagę, że do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską. "Polska społeczność, stanowiąca około 3 proc. populacji Irlandii, jest cenioną i mile widzianą częścią irlandzkiego społeczeństwa, a polski jest najpowszechniej używanym językiem obcym w Irlandii. Świętem wkładu wnoszonego przez Polaków jest doroczny Festiwal Polska Éire, w ramach którego odbywają się wydarzenia kulturalne i sportowe w całej Irlandii" - podkreślono.

W Polsce prężnie działa społeczność irlandzka. Bal Irlandzki, organizowany przez irlandzkich ochotników w Warszawie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Festiwalu św. Patryka. Podczas balu zbierane są środki na cele charytatywne w Polsce. W Warszawie działa też Cumann Warszawa, pierwszy klub futbolu galickiego w Polsce. Irlandzko-Polska Izba Handlowa pracuje na rzecz rozwoju relacji biznesowych pomiędzy Polską a Irlandią oraz organizuje spotkania społeczności irlandzkiej w Polsce.

Kalendarz ponad 120 wydarzeń odbywających się w całej Polsce z okazji Dnia św. Patryka jest dostępny na stronie irlandzkiej ambasady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.