PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziewięć polskich miast chce być rowerową stolicą Europy. Każdy może pomóc

  • KDS    25 maja 2017 - 18:32
Dziewięć polskich miast chce być rowerową stolicą Europy. Każdy może pomóc
Rowerowa rywalizacja miast trwa do 31 maja (fot. pixabay.com)

Przed nami ostatnie sześć dni Europejskiej Rywalizacji Rowerowej. O tytuł najbardziej rowerowego miasta walczy aż dziewięciu przedstawicieli naszego kraju. Z czego aż cztery znajdują się w ścisłej czołówce. Konkurs trwa do 31 maja. Jak pomóc w wygranej? Wystarczy wsiąść na rower i jechać.
W tegorocznej edycji European Cycling Challenge 2017 – ECC2017 startują 52 miasta. Aż dziewięć – Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Kraków, Gdynia i Toruń – reprezentuje Polskę.

Mamy też sporą szansę na wygraną. Na niespełna tydzień przed zakończeniem zmagań Gdańsk jest na drugiej pozycji. Rowerzyści wyjechali w nim już 597306,3 km. Więcej – 598268 kilometrów - pokonali jedynie mieszkańcy tureckiego İzmir Büyükşehir Belediyesi (stan na 25 maja, godz. 18). Szansa na pierwsze miejsce jest ogromna, bo różnica między pierwszą a drugą lokatą niewielka. 

Już dziś śmiało możemy założyć, że co najmniej dwa miejsca na podium będą nasze. W pierwszej piątce - poza İzmir Büyükşehir Belediyesi i Gdańskiem – jest jeszcze Bydgoszcz, Warszawa oraz Wrocław. 

Jak wesprzeć swoich faworytów? Pierwszy krok, to wsiąść na rower i jechać. Do drużyny z danego miasta może dołączyć każdy mieszkaniec lub osoba dojeżdżająca do niego do pracy czy szkoły lub po prostu, by je pozwiedzać. Jak tłumaczą organizatorzy ECC 2017, liczą się podróże, w których rower może zastąpić inny środek transportu (np. samochód, motorower) w trakcie dojazdów np. do czy z pracy, szkoły, kina, sklepu itd. W rywalizacji nie są zliczane przejazdy sportowe.

By zacząć wspierać swoje miasto w rowerowych zmaganiach, trzeba znaleźć je na stronie cyclingchallenge.eu, gdzie można dołączyć do zespołu. Następnie należy na smartfonie zainstalować aplikację Naviki i rejestrować podróże rowerowe. Udział w zmaganiach jest darmowy. Dodatkowo, by zachęcić do wspólnego jeżdżenia, wiele miast przygotowało nagrody, np. Warszawa, Łódź czy Gdańsk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.