PARTNER PORTALU
  • BGK

E-usługi w administracji publicznej: W sądach mniej biurokracji

  • MN    13 grudnia 2016 - 13:46
E-usługi w administracji publicznej: W sądach mniej biurokracji
Od lat, w ramach funduszy norweskich, współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami w wielu obszarach działania wymiaru sprawiedliwości, także w zakresie rozwiązań informatycznych - mówił o współpracy z zagranicą Łukasz Piebiak. (fot. ms.gov.pl)

• W Warszawie odbyła się dwudniowa (12-13 grudnia) międzynarodowa konferencja „Standardy i dobre praktyki z zakresu e-usług w administracji publicznej”.
• Głównym tematem debaty i wymiany doświadczeń były rozwiązania informatyczne, które usprawniają działanie m.in. wymiaru sprawiedliwości.
• Celem nie jest przy samo stosowanie komputerowych nowinek, lecz tworzenie systemów przyjaznych dla obywateli.
- Wszystkim nam przyświeca jeden cel, aby nowoczesne technologie ułatwiały wykonywanie codziennych zadań administracji publicznej i sądów. Dzięki przedsięwzięciom, które wdrażamy, wymiar sprawiedliwości staje się efektywniejszy i bardziej przyjazny dla obywateli. Zwiększa się też transparentność funkcjonowania państwa - powiedział podczas otwarcia konferencji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Jak podkreślano podczas spotkania, informatyzacja, cyfryzacja i usługi elektroniczne to wyzwania XXI wieku, którym sprostać musi również wymiar sprawiedliwości. Celem nie jest przy tym samo stosowanie komputerowych nowinek, lecz tworzenie systemów, które zwiększają skuteczność, szybkość i jakość działania instytucji prawnych, a jednocześnie są proste i przyjazne dla obywateli.

E-płatności w sądach

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli i odda do użytku platformę e-Płatności służącą do uiszczania wszelkich opłat sądowych. Od 1 stycznia 2017 r. przez e-Płatności można będzie uregulować opłatę sądową za pozew (wniosek), opłatę kancelaryjną (np. za wydanie odpisu orzeczenia) oraz dokonać zakupu znaku opłaty sądowej w formie elektronicznej.

Docelowo e-Płatności zapewnią obsługę płatniczą wszystkich usług – na przykład Elektronicznej Księgi Wieczystej czy Krajowego Rejestru Sądowego, Krajowego Rejestru Karnego.

Dzięki e-płatnościom skróci się i ułatwi proces opłacania należności. Sądy nie będą już ponosić kosztów druku i dystrybucji znaków opłaty sądowej. Dzięki automatycznemu księgowaniu wpłat przyśpieszone zostanie też prowadzenie postępowań sądowych.

Protokół elektroniczny

W ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu „Wdrożenie protokołu elektronicznego w sprawach cywilnych i wykroczeniowych” utrwalane są rozprawy na 2267 salach rozpraw we wszystkich sądach apelacyjnych oraz okręgowych. E-Protokół wdrożono również w sądach rejonowych apelacji wrocławskiej, białostockiej, warszawskiej, łódzkiej, krakowskiej, gdańskiej (183 sądy). Łącznie w całej Polsce protokołem elektronicznym objęto już 239 sądów.

Z protokołem elektronicznym wiąże się inny system, który jest wdrażany – digitalizacji akt postępowań przygotowawczych, czyli zapisywania ich, gromadzenia, przetwarzania i udostępniania w postaci cyfrowej. Zdigitalizowano już ponad 44 tys. tomów akt w 3760 sprawach.

Administracja bliżej obywatela

Na konferencji mówiono też m.in. o wprowadzonych od 1 lipca 2016 r. nowych przepisach dotyczących elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego (EPW), na których podstawie notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych działający jako organ egzekucyjny składają wnioski o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW).

W konferencji uczestniczyli między innymi przedstawiciele Prokuratury Krajowej, sędziowie, a także goście z Rumunii i Litwy, którzy zaprezentowali najciekawsze rozwiązania informatyczne wdrożone w instytucjach wymiaru sprawiedliwości w tych krajach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.