PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2014: wielka samorządowa debata w Katowicach już trwa

  • Portalsamorzadowy.pl    11 kwietnia 2014 - 16:03

Szósta już edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy gospodarczej w Europie Środkowej zbliża się wielkimi krokami. W jej trakcie tradycyjnie odbędzie się szereg dyskusji o przyszłości i problemach samorządów w Polsce i Europie. Przedsmak wielkiej komunalnej debaty mieliśmy w Katowicach w czwartek i piątek.
Do Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) w Katowicach zostało nieco ponad 20 dni. Trzy kongresowe dni EEC 2014 - od 7 do 9 maja - wypełnią liczne debaty, spotkania, wydarzenia towarzyszące, w których weźmie udział około 6 tys. gości. Jedna z głównych ścieżek tematycznych Kongresu - której patronuje Portalsamorzadowy.pl - poświęcona zostanie tematyce samorządowej i komunalnej.

Czytaj też: Wkrótce najważniejsza debata gospodarcza Europy Centralnej.

Imprezą zapowiadającą część samorządowych tematów - które poruszone zostaną podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2014) - była zakończona w piatek III Międzynarodowa Konferencja Zarządzanie Miastem - Miasto 2014.

- Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego od początku wiele mówiliśmy o roli samorządów. Dostrzegamy to, że biznes szuka w samorządach partnera i dla biznesu kontakt z samorządem to coraz ważniejsza część działalności. Także samorządy chcą współpracować z biznesem, szukają kontaktów z firmami - mówił w Katowicach Wojciech Kuśpik, inicjator EEC i prezes Grupy PTWP, wydawcy serwisu Portalsamorzadowy.pl.

Na konferencji organizowanej przez EEC 2014, Związek Miast Polskich, miasto Katowice, BGK, Instytut Obywatelski i Śląski Związek Gmin i Powiatów dyskutowano głównie o obywatelskim rozwoju miast i polityce miejskiej.

- Dla jasności powiedzmy sobie, że polityka miejska to nie jest polityka miast. Miasta od dawna mają swoją - lepszą czy gorszą - politykę. Krajowa Polityka Miejska (KPM) określa politykę rządu wobec miast. Jak wskazują doświadczenia europejskim miastom łatwiej się działa gdy mają przejrzysty system i takie ramy funkcjonowania - mówił Jan Olbrycht, europoseł i były samorządowiec.

- W miastach żyje ponad połowa Polaków, dlatego doceniliśmy ich znaczenie przygotowując założenia KPM - mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska. - Głównym celem KPM jest doprowadzenie do tego, żeby mieszkańcom miast żyło się lepiej, żeby nie musieli uciekać na przedmieścia. Teraz zachęcam do konsultacji, do tego, żeby to były prawdziwe rozmowy na temat tego dokumentu, a nie taka tradycyjna biurokratyczna procedura - dodała minster infrastruktury i rozwoju.

A prospos konsultacji mocno w Katowicach wybrzmiał głos senatora Janusza Sepioła z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, który podkreślił, że nie będzie sukcesu KPM bez radykalnych zmian w polityce przestrzennej państwa. - To samorządy, a nie deweloperzy muszą być beneficjentami zysków pochodzących z urbanizacji miast - zauważył.

Czytaj też: Izdebski: w planowaniu przestrzennym trzeba zasadniczej, systemowej zmiany ustawodawstwa.

Zdaniem prezydenta Katowic Piotra Uszoka czas na nową politykę miejską jest dobry, bo w zarządzaniu miastami zachodzą radykalne zmiany.

- Coraz większa jest rola obywateli, którzy chcą brać udział w kierowaniu miastami w których żyją. W związku z tym rola miejskich samorządów zmienia się zdecydowanie - mówił Uszok.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.