PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2016: Głód sukcesu motorem rozwoju Polski Wschodniej?

 • Michał Wroński    19 maja 2016 - 12:42
EEC 2016: Głód sukcesu motorem rozwoju Polski Wschodniej?
Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego (fot.mat.prasowe)

• Jesteśmy jednym z najbiedniejszych regionów, ale przekuwamy to w atut – przekonuje marszałek Podlasia.
• Jesteśmy jednym z uboższych regionów w Polsce. Stąd bierze się głód sukcesu – dodaje marszałek Lubelszczyzny.
• Oba regiony swej szansy upatrują w położeniu przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Siłą Polski Wschodniej jest… głód. Głód sukcesu. Tak zgodnie twierdzą marszałkowie województwa lubelskiego i podlaskiego, którzy wzięli udział w obradach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Jesteśmy jednym z uboższych regionów w Polsce i Unii Europejskiej. To dla nas wyzwanie, ale to także nasz pierwszy atut. Stąd bierze się głód sukcesu, którego doświadczamy. Dlatego chcemy postawić na edukacyjne wzmacnianie przedsiębiorczości – to może być nasz klucz do sukcesu – tłumaczył podczas debaty Paweł Nakonieczny, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Jak dodał, szansą dla regionu na rozwój może być położenie przy granicy z Ukrainą, współpraca gospodarcza z krajami Azji (przez Lubelszczyznę przebieg szeroki tor, umożliwiający transport towarów z Dalekiego Wschodu), wysoka jakość życia oraz Lublin, będący silnym ośrodkiem akademickim.

O korzyściach wynikających z przygranicznego położenia mówił także Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. Przyznał on jednak, że – podobnie jak lubelskie – także jego region dzieli spory dystans od większości województw.

- My gonimy króliczka. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych regionów, ale przekuwamy to w atut, bo goniąc za bogatszymi regionami, musimy inwestować w ludzi, nie pozwalać sobie na błędy – mówi Maciej Żywno.

Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego "Główne wyzwania rozwojowe stojące przed regionami", który odbył się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Chełmianin N, 2016-05-19 18:32:22

  SAMORZĄDOWY! Urzędnik Paweł Niekonieczny ma swego rzecznika, i niech się Pani Górki spyta, czy nie popełnił byka, bo z gadki wynika, że nie nadaje się na urzędnika, a to dlatego, gdyż nie zna historii regionu swojego. Na terenie woj. lubelskiego leżą także i inne ziemie a Lubelskie, nie Lubel...szczyzna i nie lubelska ziemia i od lat każdy o tym wie, a urzędnik historię zmienia lub posiada manię wielkości, czyli lubelskie urojenia. Morał taki: myślenie nie boli i głowie nie zaszkodzi, a publicznie wciskanie kłamstwa, każdemu szkodzi. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia.  rozwiń
 • marek zakrzewski, 2016-05-19 15:16:06

  Panowie marszałkowie! W perspektywie 2007-13 wpompowano w województwa mnóstwo pieniędzy. Może jakieś sukcesy? Bo, jak patrzę na statystyki ubóstwa, to powiem krótko:DNO! Głód jest owsem, wśród mieszkańców Waszych gmin. Może nie do końca dosłowny, bo UE pompuje pomoc żywnościową ale sukcesy to w prop...agandzie.  rozwiń