PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska: Polityka rodzinna to inwestycja z największą stopą zwrotu

  • MN    7 września 2017 - 14:50
Elżbieta Rafalska: Polityka rodzinna to inwestycja z największą stopą zwrotu
Jest szereg samorządów, które mają zupełnie nowatorskie rozwiązania, promują politykę rodzinną i my to bardzo chwalimy – mówi Elżbieta Rafalska (fot. mpips.gov.pl)

Samorządy poradziły sobie obsługą programu Rodzina 500 plus, ale wyzwań w polityce rodzinnej jest więcej. Jakie recepty widzi minister rodziny Elżbieta Rafalska?
• Minister Elżbieta Rafalska podkreśla, że polityka rodzinna powinna być realizowana długofalowo i w porozumieniu z rodzinami.

• Zaznacza, że powinna dawać poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

• Prezydencki minister Paweł Mucha zapewnia z kolei, że prezydent Andrzej Duda chce współpracować z samorządami i śledzi zmiany legislacyjne, które ich dotyczą.

Polityka rodzinna i rola pracowników samorządowych były tematami sesji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Minister Elżbieta Rafalska przy tej okazji wygłosiła wykład na temat polityki rodzinnej, zwróciła uwagę na sukces programu 500 plus i postawiła na wstępie pytanie: czy samorządy wcześniej prowadziły skuteczną politykę rodzinną?

– Jest szereg samorządów, które mają zupełnie nowatorskie rozwiązania, promują politykę rodzinną i my to bardzo chwalimy – zaznaczyła Rafalska.

Minister dodała, że polityki rodzinnej nie można traktować jakby to był konieczny wydatek. – Należy ją traktować jako inwestycję o najwyższej stopie zwrotu. Musimy robić tak, aby nie wszystkie rodziny chciały wyjeżdżać do Warszawy, Gdańska czy Poznania, ale żeby zostały też w swoich powiatach, czasem również w gminach miejsko-wiejskich – zaznacza Rafalska.

Zdaniem minister, polityka rodzinna musi odpowiadać na potrzeby różnych rodzin, a więc nie powinna być wyłącznie polityką socjalną. Działania powinny być długofalowe i dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – Jeśli dzisiaj odpłatność za żłobek wynosi 300 zł, to za rok nie może być to 600 czy 700 złotych. Polityka powinna być prowadzona partycypacyjnie, w porozumieniu z rodzinami – mówi minister.

Interesującym przykładem skutecznej polityki rodzinnej podzielił się Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

- Zauważaliśmy, że wydajemy bardzo dużo pieniędzy na domy pomocy społecznej. Przyjrzeliśmy się temu i co się okazało? Że nie muszą one działać w takiej formie, jak jesteśmy przyzwyczajeni. Wybudowaliśmy kilka bloków, tzw. Złota Jesień, gdzie starszy człowiek ma do dyspozycji 25 metrów kwadratowych i opiekę medyczną 24 godziny na dobę. Tych mieszkań nie da się kupić ani zapisać na wnuczka. Spełniają swoją rolę zgodnie z przeznaczeniem – mówi Lubawski.

Podczas panelu była również mowa o roli pracowników samorządowych. Prezydencki minister Paweł Mucha zapewniał, że Andrzej Duda przykłada dużą wagę do samorządu.

- Dorobek polskiego samorządu, gmin, powiatów i województw to ogromne osiągnięcie Państwa Polskiego. Jeśli chodzi o umocowanie samorządu w konstytucji, należałoby się zastanowić jak przygotować trwałe regulacje w tej sprawie. W tej kwestii wszystkie organizacje z komisji wspólnej rządu i samorządu chcą współpracować z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent śledzi też procesy legislacyjne dotyczące samorządów – zapewnił Mucha.

Rację prezydenckiemu ministrowi przyznał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz szef Związku Województw RP. – Kancelaria chce poważnie rozmawiać z samorządami o wyzwaniach i muszę rzeczywiście przyznać jako szef korporacji, że ta współpraca działa – powiedział marszałek i dodał: - Mam nadzieję, że nasz dialog będzie utrzymywany. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ciekaw, 2017-09-08 09:55:30

    "Polityka rodzinna to inwestycja z największą stopą zwrotu" - są jakieś wyliczenia w tym temacie, czy to tylko takie ględzenie dla ględzenia na potrzeby "głupiego ludu"?