PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejska Stolicy Kultury: Wrocław promował się w Berlinie

  • pt    17 marca 2016 - 10:56
Europejska Stolicy Kultury: Wrocław promował się w Berlinie
Otwarcie wystawy „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”. (fot.wroclaw.pl)

• W środę (16 marca) na specjalnej konferencji w Berlinie, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia mówił o Europejskiej Stolicy Kultury i wspólnych projektach przygotowywanych ze stolicą Niemiec.
• Jednym z przykładów inicjatywy obu miast jest wystawa „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”.
We wspólnej konferencji w Berlinie uczestniczyli: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Volker Hassemer – szef fundacji Stiftung Zukunft Berlin i Reinhard Schweppe – były ambasador Niemiec w Polsce.

– Chcemy wspólnie z Wrocławiem oraz partnerami ze świata kultury, polityki, gospodarki, nauki czy sportu zwrócić uwagę na aktualne, ale także historycznie zakorzenione związki pomiędzy Wrocławiem a Berlinem. Liczne wydarzenia w ramach projektu Wrocław-Berlin 2016 na pewno dadzą okazję do wielu kulturalnych przeżyć – mówił Volker Hassemer, szef fundacji Stiftung Zukunft Berlin.

W ramach inicjatywy Wrocław-Berlin 2016 odbędzie się w tym roku wiele wydarzeń i projektów. Wymiana kulturalna i artystyczna pomiędzy Berlinem a Wrocławiem nigdy nie była tak intensywna. W najbliższych miesiącach zaplanowano m.in.:

Pociąg Kultury Berlin-Wrocław – od 30 kwietnia do 25 września 2016 r. Wrocław i Berlin połączy w 2016 roku bezpośredni Pociąg Kultury. Będzie on kursował w weekendy i święta, a bilety w promocyjnej cenie kosztować będą 19 euro za przejazd w jedną stronę. Podróż potrwa około 4,5  godziny.

Projekt Luneta – od 9 maja do 3 lipca 2016 r. interaktywny projekt artystyczny Luneta Volkmara Umlaufta połączy Wrocław i Berlin w czasie rzeczywistym, transmitując obraz i dźwięk za pomocą technologii streamingu online. Dwie instalacje, do których będzie można wejść, pokażą związki i formy komunikacji pomiędzy tymi miastami obecnie, w przeszłości i przyszłości.

ESK 2016: In Between Festivals. Unia kulturalna Wrocław-Berlin. Organizatorzy pracowali nad projektem In Between Festivals aż cztery lata, a o efektach przekonamy się, chodząc na koncerty i spektakle do końca 2016 roku. Wszystko po to, by ożywić kulturalną i logistyczną współpracę między Wrocławiem a Berlinem.

Wystawa "Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy” - ekspozycja prezentowana jest do 8 kwietnia w budynku parlamentu Berlina, a od 13 maja ma być prezentowana we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.