PARTNER PORTALU
 • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy 2016: Kopalnia wiedzy o samorządach

 • Portalsamorzadowy.pl    18 maja 2016 - 00:25
Europejski Kongres Gospodarczy 2016: Kopalnia wiedzy o samorządach
Każdego roku w Europejskim Kongresie Gospodarczym biorą udział najważniejsze osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii (fot. EEC)

• Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Środkowej, rozpocznie się w środę, 18 maja, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
• W tym roku EEC będzie miał wyraźny rys samorządowy już od pierwszego dnia debat. Już pierwszego dnia odbędzie się posiedzenie Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich, a następnie odbędzie się debata z udziałem marszałków województw.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej oraz ważne forum dyskusji o przyszłości Europy. Uczestnicy biorą udział w trzydniowym cyklu debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.

W tym roku wydarzenie będzie miało silny rys samorządowy. Zaplanowano ponad 20 debat o tematyce samorządowej. Wezmą w nich udział przedstawiciele rządu, marszałkowie województw, prezydenci miast.

Marszałkowie województw omówią problematykę regionów 

Już pierwszego dnia (środa, 18 maja) w Katowicach odbędzie się otwarte posiedzenie Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich. Tematem posiedzenia będą wielkie problemy wielkich miast. Przedstawiciele jedenastu miast wojewódzkich poruszą m.in. tematykę wyludniania i starzenia się głównych miast i regionów metropolitalnych, bogacenia się przedmieść kosztem miast oraz rewitalizacji Metropolii Katowickiej i Metropolii Łódzkiej.

Drugiego dnia (czwartek, 19 maja) o głównych wyzwaniach rozwojowych stojących przed regionami dowiemy się z debaty marszałków województw. Podczas dyskusji poruszone będą tematy organizacji i finansowania służby zdrowia, wykorzystywania środków UE czy zapobiegania negatywnym trendom, jak demografia i depopulacja. Udział w debacie zapowiedzi marszałkowie województw: warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, lubelskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Podczas sesji „Główne wyzwania rozwojowe stojące przed regionami" padną pytania o przeciwdziałanie negatywnym trendom depopulacyjnym i migracyjnym, o narzędzia polityki społecznej na szczeblu regionalnym, a także oczekiwania przedsiębiorców w kontekście kształtowania systemu edukacji. Będzie również mowa o prorozwojowych kierunkach wykorzystania funduszy UE w obecnej perspektywie finansowej, o sprawnym systemie transportu i wyzwaniach stojących przed strefą usług publicznych.

Jak zarządzać przestrzenią miejską, co znaczy hasło rewitalizacja? 

Modele rozwoju kraju, podział funduszy unijnych i dystrybucja subwencji rządowych to wybrane tematy debaty panelowej poświęconej metropoliom i mniejszym miastom w Polsce.

Jedna z najważniejszych samorządowych sesji będzie dotyczyła inwestycji komunalnych, źródeł ich finansowania, bieżących kosztów utrzymania nowej infrastruktury. Będzie ją prowadził Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalsamorzadowy.pl.

Szczególne miejsce w samorządowych dyskusjach zostanie poświęcone gospodarowaniu przestrzenią w miastach. Wśród samorządowych debat nie może zabraknąć problematyki rewitalizacji. Temat, na który warto sobie zarezerwować czas, to także smart cities w dobie digitalizacji. To nie tylko modny trend, lecz także sposób na zrównoważony rozwój miast z wykorzystaniem nowych technologii.

Debaty, które także zainteresują z pewnością przedstawicieli samorządów podczas drugiego dnia EEC 2016, to te dotyczące przemysłu czasu wolnego czy inwestycji infrastrukturalnych – drogowych i kolejowych – w kontekście nowej perspektywy unijnej.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Sztygar z hasioka, 2016-05-18 08:12:46

  Jeśli to ma być "kopalnia wiedzy" - to niech Redaktor Rafał Kerger podkreśli, że w dwunastym roku obecności Polski w Unii Europejskiej - Sejm wyposażył polskie gminy w taki sam mechanizm zarządzania gospodarką odpadami jakie mają unijne samorządy od zawsze - czyli bez wyłaniania chcących k...ręcić lody na comiesięcznych opłatach - służby komunalne gminy będą mogły wykonywać czynności w ramach ustawowych zadań własnych w gospodarce odpadami...  rozwiń