PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy 2016: Kopalnia wiedzy o samorządach

  • Portalsamorzadowy.pl    18 maja 2016 - 00:25
Europejski Kongres Gospodarczy 2016: Kopalnia wiedzy o samorządach

Każdego roku w Europejskim Kongresie Gospodarczym biorą udział najważniejsze osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii (fot. EEC)

• Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Środkowej, rozpocznie się w środę, 18 maja, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
• W tym roku EEC będzie miał wyraźny rys samorządowy już od pierwszego dnia debat. Już pierwszego dnia odbędzie się posiedzenie Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich, a następnie odbędzie się debata z udziałem marszałków województw.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej oraz ważne forum dyskusji o przyszłości Europy. Uczestnicy biorą udział w trzydniowym cyklu debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.

W tym roku wydarzenie będzie miało silny rys samorządowy. Zaplanowano ponad 20 debat o tematyce samorządowej. Wezmą w nich udział przedstawiciele rządu, marszałkowie województw, prezydenci miast.

Marszałkowie województw omówią problematykę regionów 

Już pierwszego dnia (środa, 18 maja) w Katowicach odbędzie się otwarte posiedzenie Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich. Tematem posiedzenia będą wielkie problemy wielkich miast. Przedstawiciele jedenastu miast wojewódzkich poruszą m.in. tematykę wyludniania i starzenia się głównych miast i regionów metropolitalnych, bogacenia się przedmieść kosztem miast oraz rewitalizacji Metropolii Katowickiej i Metropolii Łódzkiej.

Drugiego dnia (czwartek, 19 maja) o głównych wyzwaniach rozwojowych stojących przed regionami dowiemy się z debaty marszałków województw. Podczas dyskusji poruszone będą tematy organizacji i finansowania służby zdrowia, wykorzystywania środków UE czy zapobiegania negatywnym trendom, jak demografia i depopulacja. Udział w debacie zapowiedzi marszałkowie województw: warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, lubelskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Podczas sesji „Główne wyzwania rozwojowe stojące przed regionami" padną pytania o przeciwdziałanie negatywnym trendom depopulacyjnym i migracyjnym, o narzędzia polityki społecznej na szczeblu regionalnym, a także oczekiwania przedsiębiorców w kontekście kształtowania systemu edukacji. Będzie również mowa o prorozwojowych kierunkach wykorzystania funduszy UE w obecnej perspektywie finansowej, o sprawnym systemie transportu i wyzwaniach stojących przed strefą usług publicznych.

Jak zarządzać przestrzenią miejską, co znaczy hasło rewitalizacja? 

Modele rozwoju kraju, podział funduszy unijnych i dystrybucja subwencji rządowych to wybrane tematy debaty panelowej poświęconej metropoliom i mniejszym miastom w Polsce.

Jedna z najważniejszych samorządowych sesji będzie dotyczyła inwestycji komunalnych, źródeł ich finansowania, bieżących kosztów utrzymania nowej infrastruktury. Będzie ją prowadził Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalsamorzadowy.pl.

Szczególne miejsce w samorządowych dyskusjach zostanie poświęcone gospodarowaniu przestrzenią w miastach. Wśród samorządowych debat nie może zabraknąć problematyki rewitalizacji. Temat, na który warto sobie zarezerwować czas, to także smart cities w dobie digitalizacji. To nie tylko modny trend, lecz także sposób na zrównoważony rozwój miast z wykorzystaniem nowych technologii.

Debaty, które także zainteresują z pewnością przedstawicieli samorządów podczas drugiego dnia EEC 2016, to te dotyczące przemysłu czasu wolnego czy inwestycji infrastrukturalnych – drogowych i kolejowych – w kontekście nowej perspektywy unijnej.KOMENTARZE (1)

  • Sztygar z hasioka, 2016-05-18 08:12:46

    Jeśli to ma być "kopalnia wiedzy" - to niech Redaktor Rafał Kerger podkreśli, że w dwunastym roku obecności Polski w Unii Europejskiej - Sejm wyposażył polskie gminy w taki sam mechanizm zarządzania gospodarką odpadami jakie mają unijne samorządy od zawsze - czyli bez wyłaniania chcących k...ręcić lody na comiesięcznych opłatach - służby komunalne gminy będą mogły wykonywać czynności w ramach ustawowych zadań własnych w gospodarce odpadami...  rozwiń