PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, Absolutorium radnych to fasadowa instytucja

  • MW    11 maja 2017 - 17:44
Europejski Kongres Gospodarczy, Absolutorium radnych to fasadowa instytucja
Dyskusja o przyszłości samorządu była gorąca (fot.wnp.pl)

Pozostawiono radnym fasadową instytucję kontroli jaką jest absolutorium. Ta instytucja powinna ulec zmianie. Bywa, że absolutorium formalnie nie jest udzielane, ale i tak nie ma to żadnych konsekwencji, bo RIO ocenia wykonanie budżetu np. w 99 procentach – mówi Lucjusz Nadbereżny.
Jak ułożyć relacje między radą, a wójtem, burmistrzem, czy prezydentem miasta? Wzmocnić pozycję radnych, czy może władzy wykonawczej? Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli nie ma wątpliwości, że lepiej postawić na to drugie rozwiązanie. Jak ocenia byłaby to logiczna kontynuacja zmian dokonanych w ustroju samorządów w roku 2002.

- Wtedy ktoś się przestraszył. Pozostawiono radzie w geście politycznym fasadową instytucję kontroli jaką jest absolutorium. Ta instytucja powinna ulec zmianie. Bywa, że absolutorium formalnie nie jest udzielane, ale i tak nie ma to żadnych konsekwencji, bo RIO ocenia wykonanie budżetu np. w 99 procentach - argumentuje Nadbereżny. Przykładów na takie sytuacje daleko nie trzeba szukać.

- Ja rządzę, choć nie mam większości w radzie i nie dostaję absolutorium. A program wyborczy zrealizowałam w dwa lata i teraz tylko odcinam kupony - otwarcie mówi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

Zdaniem prezydenta Stalowej Woli, aby uniknąć takich sytuacji, ustawodawca powinien wprowadzić narzędzia, które będą stabilizować relacje między radą i prezydentem.

- Mieszkańcy wiedzą, na kogo głosują, kto realizuje program i kto za to odpowiada – podkreślił Nadbereżny.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce. Polityka” , który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.