PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - ruszają przygotowania

  • AK    9 marca 2018 - 20:38
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - ruszają przygotowania
Szansę na nieco większe zrównoważenie transportu dają coraz bardziej popularne rowery miejskie (fot. ZDM Warszawa)

Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz zainteresowanymi urzędami marszałkowskimi przygotowują cykl regionalnych dni informacyjnych pt. „Przygotowanie polskiej kampanii ETZT 2018”. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), jak co roku, odbędzie się w dniach 16-22 września.
Spotkania skierowane są do lokalnych koordynatorów kampanii ETZT i mają na celu promocję idei zrównoważonego transportu przez zachęcenie władz samorządowych do aktywnego udziału w tym wydarzeniu.

W trakcie spotkań przedstawiciele MI oraz MŚ zaprezentują tegoroczne hasło i slogan kampanii  ETZT i  przedstawią informacje praktyczne ułatwiające jej przygotowanie i przeprowadzenie.  Dla miast i gmin realizujących kampanię w latach ubiegłych będzie to okazja do podzielenia się swoim doświadczeniem oraz wymiany dobrych praktyk.

Terminy spotkań w urzędach marszałkowskich:

  • 4 kwietnia 2018 r., Warszawa
  • 11 kwietnia 2018 r., Zielona Góra
  • 13 kwietnia 2018 r., Gdańsk
  • 20 kwietnia 2018 r., Białystok
  • 17 maja 2018 r., Opole

Szczegóły dostępne na stronie Ministerstwa Środowiska.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainicjowała Komisja Europejska w 2002 r. Odbywa się on regularnie w dniach 16-22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej. W ramach kampanii poszczególne miasta przygotowują: wystawy, konkursy, happeningi. Punktem kulminacyjnym jest obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu.

Tego dnia kierowcy mogą liczyć na darmowy przejazd komunikacją publiczną, pod warunkiem że zostawią swoje auto przed domem. Od kilku lat dzieje się tak w woj. śląskim, gdzie w akcję włącza się komunikacja autobusowa oraz Koleje Śląskie.

Szansę na nieco większe zrównoważenie transportu dają także coraz bardziej popularne rowery miejskie. Mimo że trudno na nich zarobić, kolejne samorządy decydują się na takie rozwiązanie. Statystyki pokazują, że liczba wypożyczeń jednośladów z każdym rokiem rośnie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-12 10:00:44

    Dobra inicjatywa. Nie powinniśmy żałować pieniędzy na propagowanie równoważenia transportu.