PARTNER PORTALU
  • BGK

Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz na XV Paradzie Niepodległości w Gdańsku

  • PAP/MIW    11 listopada 2017 - 13:01
Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz na XV Paradzie Niepodległości w Gdańsku
Uroczystości rocznicowe w Gdańsku rozpoczęły się 10 listopada. (fot. Dominik Paszlinski / gdansk.pl)

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz piętnasty.
• Parada przeszła ulicami śródmieścia pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

• Wśród uczestników korowodu byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i b. premier Ewa Kopacz.

• - Polska ma wiele twarzy, różne tradycje, ale jest jednością w różnorodności. Jest otwarta na wszystkich, którzy chcą się czuć Polakami - podkreślił Adamowicz.

- 99 lat temu tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski nie pytał "skąd jesteś, czy spod cara rosyjskiego, czy cesarza niemieckiego, czy jesteś lepszym, czy gorszym sortem". Nie pytał, czy jesteś "w wywiadzie takim czy innym". Wszystkich przyjmował do armii. Wszystkich łączył, nie dzielił. Wiedział, że Polska potrzebuje jedności - mówił pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Podkreślił, że "warto wracać do źródeł niepodległości".

- Warto przypominać sobie, że wtedy i narodowi demokraci pod wodzą Romana Dmowskiego i socjaliści pod wodzą Daszyńskiego i Piłsudskiego, ludowcy pod wodzą Witosa oraz chrześcijańscy demokraci i konserwatyści - wszyscy oni zebrali się, by odbudować po 123 latach zaborów wspólną, jedną ojczyznę - mówił.

Czytaj : Święto Niepodległości 2017: obchody szykują samorządy i wojewodowie

- Bo Polska ma wiele twarzy, różne tradycje, ale jest jednością w różnorodności. Jest otwarta na wszystkich, którzy chcą się czuć Polakami - podkreślił Adamowicz.

Paradę Niepodległości otwierały grupy zabytkowych i oryginalnych motocykli i samochodów. Podobnie jak w poprzednich latach, w przemarszu wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne: piesze, konne i zmotoryzowane - w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski. Zaprezentowali się też przedstawiciele m.in. organizacji pozarządowych, kibiców Lechii Gdańsk, Kaszubów, rad dzielnic, klubów seniora, rzemieślników oraz wiele szkół i przedszkoli. Podczas przemarszu pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewał chór Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich.

Jak z kolei zaznaczył jeden z organizatorów imprezy Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM, Parada Niepodległości to inicjatywa skierowana do wszystkich Polaków.

- Żeby niezależnie od tego, jakie mają poglądy, jakie reprezentują stowarzyszenia i ugrupowania; niezależnie od tego, ile zarabiają i w jakim są wieku, żeby mogli się spotkać i wspólnie schronić pod biało-czerwoną flagą - nadmienił.

Stowarzyszenie SUM (Społeczny Urząd Miasta) zostało założone przez kilku trójmiejskich dziennikarzy. W pierwszym przemarszu w 2003 roku wzięło udział ok. 5 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.