PARTNER PORTALU
  • BGK

Expo 2022: Łódź otrzymuje wsparcie miast partnerskich

  • PAP/MN    18 września 2017 - 17:25
Expo 2022: Łódź otrzymuje wsparcie miast partnerskich
Łódź otrzymała wsparcie ze strony 20 miast partnerskich. (fot. uml.lodz.pl)

Władze miast partnerskich Łodzi – m.in. Tampere, Stuttgartu, Chemnitz i Mińska – zadeklarowały w poniedziałek poparcie dla starań Łodzi i polskiego rządu o organizację tzw. małego Expo w 2022 roku. Gospodarz wystawy zostanie ogłoszony w listopadzie.
• Poparcie dla Łodzi wyrazili m.in. przedstawiciele władz fińskiego Tampere, niemieckich Stuttgartu i Chemnitz i stolicy Białorusi - Mińska.

• Wicemer Mińska Alexander Krepak zaznaczył, że Łódź jest miastem godnym gościć wystawę i z tym zadaniem sobie poradzi.

• Wystawa miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) w rejonie dworca Łódź Fabryczna.

Przedstawiciele ośmiu z 20 miast partnerskich Łodzi biorą udział w V Forum Miast Partnerskich, które w poniedziałek rozpoczęło się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego - IFE Politechniki Łódzkiej. Głównym tematem tegorocznego seminarium jest podsumowanie starań Łodzi o przyznanie Expo 2022 oraz wymiana doświadczeń związanych z rewitalizacją i modernizacją przestrzeni miejskich. To zagadnienie ma być bowiem głównym tematem międzynarodowej wystawy w Łodzi.

"W tym gronie spotykamy się po raz ostatni przed listopadem br., kiedy komisarze Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) podejmą decyzję, czy Łódź będzie gospodarzem międzynarodowej wystawy Expo. To okazja, żeby rozmawiać o rewitalizacji i ważnych problemach, które skłoniły nas do zgłoszenia naszej kandydatury" - powiedział podczas briefingu prasowego przed rozpoczęciem forum wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Dodał, że Łódź zawsze mogła liczyć na wsparcie tej idei "przyjaciół z 20 miast partnerskich". "Wielokrotnie słyszeliśmy głosy poparcia, za co dziękuję (…) Przed nami ważna rozmowa na tematy, które nas łączą - co można zrobić lepiej i jak sprawić, by miasta, którymi zarządzamy stały się lepszymi miejscami do życia. To problem cywilizacyjny, bo już niedługo połowa mieszkańców świata będzie mieszkać w miastach. Warto więc o tym mówić i mam nadzieję, że najgłośniej będziemy o tym mówić razem podczas Expo 2022 w Łodzi" - podkreślił.

Czytaj też: To ostatni dzień 54 KFPP w Opolu. Co z przyszłorocznym festiwalem?

Poparcie dla starań Łodzi i Polski o prawo goszczenia międzynarodowej wystawy wyrazili w poniedziałek m.in. przedstawiciele władz fińskiego Tampere, niemieckich Stuttgartu i Chemnitz i stolicy Białorusi - Mińska.

"W Tampere niezwykle doceniamy państwa wysiłki na rzecz przekształcenia przemysłowego miasta w miasto tętniące życiem i atrakcyjną destynację turystyczną. Dla nas również temat rewitalizacji jest jak najbardziej aktualny. Wierzymy, że organizacja Expo w Łodzi okaże się sukcesem i chciałabym wyrazić najsilniejsze poparcie dla tej idei" - zapewniła wiceprezydent Tampere Johanna Loukaskorpi.

Wicemer Mińska Alexander Krepak zaznaczył, że Łódź jest miastem godnym gościć wystawę i z tym zadaniem sobie poradzi.

"Łódź jest idealnym kandydatem, który może podjąć się organizacji Expo. To miasto, które przeżywa niezwykłe przemiany i jest jak tygrys, który wśród tych przemian może wykonać ogromny skok. Jest to najbardziej ciekawy rozwój miasta, jaki mogłem obserwować w całej Europie. Popieramy was i trzymamy za was kciuki" - dodał wiceburmistrz Stuttgartu Martin Schairer.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.