PARTNER PORTALU
  • BGK

Expo 2022: Łódź promuje swoją kandydaturę na konferencjach

  • PAP/AT    12 stycznia 2016 - 15:37
Expo 2022: Łódź promuje swoją kandydaturę na konferencjach
- Cykl konferencji organizowanych na łódzkich uczelniach ma przybliżyć światu nauki ideę organizacji Expo 2022 w Łodzi - powiedziała Zdanowska (Hanna Zdanowska, fot.uml.lodz.pl)

• Rozpoczął się cykl konferencji promujących kandydaturę Łodzi do Expo 2022.
• Expo 2022 jest stymuluje rozwój kraju i miasta.
Cykl konferencji przybliżających ideę Expo 2022 rozpoczął się na Uniwersytecie Łódzkim. Jak podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, ich celem jest zaangażowanie łódzkiego środowiska naukowego w starania o organizację wystawy światowej w Łodzi.

"Cykl konferencji organizowanych na łódzkich uczelniach ma przybliżyć światu nauki ideę organizacji Expo 2022 w Łodzi. Konferencje organizujemy od 12 do 18 stycznia na pięciu wydziałach, których specjalizacja jest najbardziej związana z organizacją wystawy - a są to kwestie związane z gospodarką przestrzenną, urbanistyką promocją zagraniczną czy zarządzaniem całym wydarzeniem" - zaznaczyła prezydent.

O roli, jaką tego typu wydarzenie odgrywa w życiu miasta i państwa, które je organizuje, mówili sekretarz generalny włoskiego pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie Fabrizio Grillo oraz szef jego komitetu organizacyjnego Roberto Daneo.

"Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony determinacją, z jaką Łódź stara się o organizację Expo 2022. Pomysł zaangażowania uczelni w przedsięwzięcie, powiązanie go z rozwojem w zakresie badań, innowacji i gospodarki jest doskonałym rozwiązaniem" - zaznaczył Grillo.

Starania o organizację ubiegłorocznego Expo zaczęły się już w roku 2006. Jak wyjaśnił Grillo, zgłoszenie kandydatury poprzedził dwuletni okres przygotowań do kandydowania, potem nastąpiło siedem lat wytężonej pracy. "Dostrzegam wiele podobieństw między Mediolanem i Łodzią w kwestii organizacji Expo. W Łodzi przygotowania oparte są na rewitalizacji dużej części miasta - to będzie stymulowało obszar badań i rozwoju, podobnie jak w Mediolanie" - dodał.

Według szefa włoskiego Expo 2015, wystawa światowa jest nie tylko bardzo złożonym zadaniem do zrealizowania, ale także istotnym czynnikiem stymulującym rozwój kraju i miasta. "To tworzenie wielu wydarzeń dotyczących kultury, gospodarki, innowacji. Oprócz tego, po zakończeniu wystawy w mieście zawsze pozostają nowo wybudowane obiekty, które służą mieszkańcom" - mówił.

W opinii Roberto Daneo, sukces w staraniach o organizację wystawy światowej można osiągnąć, skupiając się nie tylko na działaniach lokalnych, ale przede wszystkim przygotowując interesującą ofertę dla środowiska międzynarodowego. "UE to obecnie 28 krajów i takie wydarzenie jak Expo to dla nich doskonały punkt startowy, przede wszystkim aby tu dotrzeć, zainwestować, być może rozlokować swoje firmy" - mówił.

Ważne jest - zdaniem Daneo - wybranie dobrego tematu Expo; musi być atrakcyjny i przyciągać uczestników także w 2022 roku; temat "musi być związany z Polską, dotyczyć Łodzi, ale winien mieć aspiracje międzynarodowe, aby oddziaływać na tych, którzy tu mają przyjechać".

Konferencje dotyczące Expo odbędą się na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej i ASP w Łodzi. Wśród poruszanych kwestii znajdzie się m.in. zarządzanie wielkim wydarzeniem, budowanie infrastruktury Expo, sztuka użytkowa i jej komercjalizacja, budowanie poparcia międzynarodowego i marketing miejsc.

Łódź ubiega się o organizację International Expo, czyli tzw. małego Expo, które organizowane jest między wystawami światowymi i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Na wystawie w 2022 roku łódzkie władze chcą prezentować temat kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich.

Obecnie trwają prace nad studium wykonalności, strategią promocji oraz aplikacją Łodzi do BIE w Paryżu, które prowadzi firma Deloitte.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.