PARTNER PORTALU
  • BGK

Forum Regionów w Krynicy: Debaty o samorządzie na dobry początek

  • MIW    19 lipca 2017 - 13:27
Forum Regionów w Krynicy: Debaty o samorządzie na dobry początek
Jednym z uczestników debaty był Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego. (mat. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich)

Innowacyjny samorząd to taki, który angażuje w życie lokalne obywateli - to wniosek z debaty w Nowym Sączu, będącej preludium do XI Forum Regionów w Krynicy- Zdroju. Forum Regionów odbędzie się pod patronatem PortalSamorzadowy.pl w ramach Forum Ekonomicznego, które trwać będzie od 5 do 7 września b.r.
• Debata „Innowacyjny samorząd” rozpoczęła cykl dyskusji o samorządach poprzedzających tegoroczne Forum Regionów w Krynicy (5-7 września 2017 r.).

• Wśród tematów, które zostały poruszone w trakcie odbywającego się w Nowym Sączu spotkania był m.in. budżet obywatelski, działalność organizacji pozarządowych oraz ich współpraca z samorządami.

 

- Kwintesencją innowacyjnego samorządu jest budżet obywatelski. Dzięki niemu lokalna społeczność nareszcie ma możliwość podejmowania konkretnych decyzji – mówił podczas debaty Dominik Jaśkowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Idea budżetu partycypacyjnego polega na tym, że mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, samorząd je weryfikuje, a później poddawane są one ocenie lokalnej społeczności podczas głosowania. To także przejrzysty proces decyzyjny i skuteczny sposób na edukację mieszkańców w zakresie kompetencji samorządu, wreszcie osłabianie ruchów związanych ze społecznym protestem. To także większa identyfikacja mieszkańców z działaniami lokalnych władz – dodał Jaśkowiec.

Czytaj też: Budżety obywatelskie przysłaniają inne formy partycypacji społecznej?

Jednym z uczestników debaty był Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, z którym Zygmunt Berdychowski rozmawiał o społeczeństwie obywatelskim, aktywności organizacji pozarządowych i wsparciu, jakie mogą im udzielać samorządy.

- Stosunek do organizacji pozarządowych to nie jest efemeryda, to podejście długofalowe. Gdybyśmy popatrzyli na ostatnie lata, to co roku zwiększa się kwota przeznaczona na działania organizacji pozarządowych. Mówiąc o roku 2016 przekazaliśmy bezpośrednio do organizacji pozarządowych 26 milionów złotych, rozłożonych na bardzo szeroki wachlarz aktywności. Najwięcej pieniędzy przeznaczyliśmy na szeroko rozumianą kulturę: mecenat Małopolski, ochrona zabytków - to obszary przez nas od lat mocno wspierane – stwierdził Zegzda.

Czytaj też:Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zacznie działać po wakacjach

Uczestnicy debaty zwrócili również uwagę na wkład, jaki w innowacyjne działania samorządu wnosi Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Zajmuje się ono wspieraniem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a jego dyrektor - Rafał Solecki – za flagowy projekt MCP uznaje Małopolską Chmurę Edukacyjną.

Przedsięwzięcie to polega na prowadzaniu przez pracowników wyższych uczelni dodatkowych zajęć on-line w małopolskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzięki projektowi w szkołach powstają nowoczesne sale, a uczniowie już w szkołach ponadgimnazjalnych mogą uczestniczyć w akademickich wykładach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.