PARTNER PORTALU
  • BGK

Gazociąg Nord Stream 2, Pomorze Zachodnie: Marszałek prosi ministrów o wsparcie

  • MN    22 lutego 2017 - 15:07
Gazociąg Nord Stream 2, Pomorze Zachodnie: Marszałek prosi ministrów o wsparcie
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. (fot. Facebook)

• Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz prosi rząd o zainteresowanie się sprawą gazociągu Nord Stream 2 i EUGAL.

• Chce, aby strona rządowa koordynowała współpracę transgraniczną ze stroną niemiecką w zakresie planowania przestrzennego.

• Marszałek zaznacza, iż nie można wykluczyć, że przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko na terenie Polski.
11 stycznia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Planowania Kraju Związkowego Brandenburgii rozpoczęło procedury planowania przestrzennego dla „Europejskiej Linii Połączenia Gazowego EUGAL”. Projekt to kontynuacja Nord Stream 2, który ma przebiegać w sąsiedztwie trzech polskich regionów, w tym Pomorza Zachodniego. W ramach prowadzonej procedury powstanie ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Uczestnictwo w tej procedurze wykracza poza zakres kompetencji samorządu województwa w zakresie współpracy zagranicznej. Z tego też powodu marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował się na przekazanie Ministerstwu Rozwoju i Ministerstwu Spraw Zagranicznych dokumentacji otrzymanej od strony niemieckiej i zwrócił się z prośbą „o koordynację dalszej współpracy transgranicznej w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego zgodnie z polską racją stanu”.

Czytaj też: Komitet Regionów: Unia chce miast bardziej bezpiecznych i ekologicznych

Planowany gazociąg EUGAL ma liczyć ok 275 km długości oraz charakteryzować się średnicą 1.400 mm. Gazociąg na krótkim odcinku zbliża się na odległość 1 km od granicy z Polską w pobliżu Cedyni.

Zgodnie z polskim prawem, instalacje do przesyłu gazu o średnicy nie mniejszej niż 800 mm i długości nie mniejszej niż 40 km, wraz z towarzyszącymi im tłoczniami lub stacjami redukcyjnymi, stanowią przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.