PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk będzie miał nową atrakcję

  • JS    5 lipca 2017 - 20:51
Gdańsk będzie miał nową atrakcję
Jak będzie wyglądała sala multimedialna w Kunszcie Wodnym? (fot. Urząd Miejski w Gdańsku)

Gdańskie kamieniczki, kościoły, uliczki, mostki i nie tylko. Wszystko to znajdzie się na wielkiej makiecie, którą już w przyszłym roku będzie można oglądać w gmachu Kunsztu Wodnego. Miasto ogłosiło przetarg na jej realizację wraz z zagospodarowaniem multimedialnej sali ekspozycyjnej.
• Zainteresowani udziałem w postępowaniu mogą składać oferty do 4 sierpnia 2017 r.

• Makieta wykonana będzie w skali 1:500. Z kolei na żywicznej, jasnej podłodze umieszczona zostanie mapa dzisiejszego miasta Gdańska (z wyjątkiem Śródmieścia), również w skali 1:500.

Makieta Gdańska mieścić się będzie w budynku znajdującym się przy Kanale Raduni na Targu Rakowym, w miejscu, w którym dawniej mieścił się Wasserkunst, czyli kunszt wodny. To dawna stacja pomp - obiekt, który od połowy XVI do około połowy XIX wieku zapewniał miastu wodę pitną.

Kunszt Wodny powstaje w ramach budowy kompleksu handlowo-usługowego Forum Gdańsk. Obiekt buduje prywatny inwestor, ale jego wyposażenie jest już w gestii miasta.

Na pierwszej kondygnacji budynku miasto zarezerwowało salę o powierzchni około 300 mkw. na potrzeby makiety śródmieścia Gdańska w jego granicach historycznych.

- Dla tej sali przygotowujemy projekt aranżacji wnętrza. Przetarg ogłosiliśmy w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wizję i koncepcję mamy już mniej więcej określoną. Jeżeli jednak w zaproponowanych projektach pojawią się odstępstwa, to mogą być tylko na lepsze – przyznaje Barbara Szczerbowska, kierownik Referatu Planów i Marketingu Wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Wspomniana makieta o wymiarach 6 na 8 m znajdzie się na usytuowanym centralnie stole. Wszystkie obiekty, które zostaną na niej umieszczone, będą charakteryzować się precyzyjnymi detalami - wszystkie budynki będą bowiem odwzorowane w formie cyfrowej. Dookoła stołu zamontowany zostanie blat o szerokości 1 m, który będzie pełnił funkcje zabezpieczenia – by nie można było sięgnąć ręką i zdjąć np. domku z makiety. W blat wbudowane będą dotykowe ekrany multimedialne, dzięki którym będzie można uzyskać dodatkowe informacje m.in. o historii, mieście czy znajdujących się w nim obiektach. Zainstalowane zostaną tu również małe lornetki, dzięki którym będzie można przyjrzeć się dokładnie wybranym detalom.

Na makiecie znajdą się nie tylko budynki, ale także zieleń, cieki wodne, wiadukty i inne charakterystyczne dla Gdańska obiekty, jak dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające czy statek-muzeum Sołdek.

Makieta wykonana będzie w skali 1:500. Z kolei na żywicznej, jasnej podłodze umieszczona zostanie mapa dzisiejszego miasta Gdańska (z wyjątkiem Śródmieścia), również w skali 1:500. Będzie ona miała powierzchnię ponad 200 metrów kw. Na pewno umieszczone zostaną na niej drogi i wszystkie ważniejsze obiekty. Po przetargu okaże się z kolei w jakim stopniu szczegółowości zostanie ona opracowana i jakie obiekty się na niej zmieszczą.

Co ciekawe, makieta Gdańska będzie tłem dla kilkunastominutowej projekcji multimedialnej. Będzie to spektakl typu "światło-dźwięk", omawiający rozwój Gdańska na przestrzeni wieków. W trakcie pokazu przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia z historii miasta – od uformowania się średniowiecznego grodu gdańskiego aż po czasy współczesne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.