PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał srebrny medal Gloria Artis

  • bad/PAP    24 lipca 2016 - 18:05
Gdańsk: Bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał srebrny medal Gloria Artis

Wernisaż wystawy „Bursztyn. Dzieła. Myrta”. Fot. gdansk.pl

• Znany trójmiejski bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał w niedzielę srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
• Największym dziełem artysty jest "Bursztynowy Skarbiec", czyli ważąca 825 kg szkatuła zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa.
Uroczystość miała miejsce w Morskim Muzeum Narodowym w Gdańsku. Odznaczenie wręczył Myrcie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Przypomniał, że odznaczony rozpoczął pracę jako bursztynnik prawie pół wieku temu. "Skupił się przede wszystkim na tworzeniu dzieł unikalnych. Dziełem życia pana Lucjana Myrty jest tzw. +Bursztynowy Skarbiec+ - unikatowy obiekt przewyższający skalą wszystkie znane dotąd wyroby sztuki dekoracyjnej, które wykonano z bursztynu" - zaznaczył Sellin.

Dodał, że Myrta jest "kontynuatorem niezwykłych tradycji gdańskich warsztatów bursztynniczych, zwłaszcza z najsłynniejszego stulecia tych tradycji, czyli stulecia siedemnastego". "Jestem więc szczególnie dumny jako wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i poseł ziemi gdańskiej z tego, że osobiście mogę panu Lucjanowi to wyróżnienie ministerialne wręczyć" - powiedział Sellin.

Sam Myrta powiedział PAP, że jako laureat wyróżnienia "czuje się doceniony". "Święte księgi mówią, że ktoś, kto jest biegły w swoim zawodzie, będzie przed królami występował. Ja tak się czuję" - dodał.

W czasie uroczystości, Sellin poinformował też, że ostatnio na posiedzeniu zespołu do spraw programowania prac rządu, gdy omawiana była kwestia przekopu Mierzei Wiślanej, przedstawiciele ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformowali, że z szacunków ekspertów wynika, iż w trakcie prac nad przekopem mają zostać "wydobyte tony bursztynu o wartości 880 mln zł" (na podobną sumę oszacowano koszt prac przy przekopie - PAP). "Więc wielka przyszłość przed bursztynnikami. Surowca będzie bardzo dużo, więc bursztynnicy będą mieli co robić" - mówił Sellin.

Lucjan Myrta urodził się 11 lipca 1946 r. w Żelisławicach, tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez ministra kultury, otrzymał w 1979 r. Pierwszą swoją autorską pracownię prowadził w Bytomiu, a 1985 r. przeniósł się do Sopotu, gdzie mieszka i pracuje do dziś.

Największe jego dzieło - "Bursztynowy Skarbiec", był budowany przez 12 lat, a do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. "Trzeba pamiętać, że gdy pracowałem nad skarbcem, zmarła moja córka i trzeba pamiętać, że ta praca była balsamem dla mojego serca" - powiedział PAP artysta.

Myrta stworzył też kilkaset innych dzieł sztuki wykonanych z bursztynu, w tym szkatuły, zegary, stoły, rzeźby czy obrazy stworzone w technice mozaikowej. Jego prace były wystawiane m.in. we Francji, Japonii, Niemczech, Szwecji i w Polsce, a znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w muzeum w Japonii oraz w zbiorach prywatnych.

Artysta jest też posiadaczem największego na świecie zbioru dużych brył bursztynowych, w tym drugiej co do wielkości na świecie bryły o wadze 5950 g oraz kilkunastu tysięcy inkluzji (w tym jaszczurki z kleszczem). "Nie kolekcjonuję bursztynu: nie wymieniam się okazami, jak to zwykli czynić kolekcjonerzy. Poza tym ten zbiór nie powstał celem kolekcjonowania, ale oczekiwania na wykorzystanie do różnych eksponatów sztuki użytkowej. Jest to więc +produkt uboczny+ mojej pracy" - zaznaczył w rozmowie PAP Myrta.

W 2008 roku - jako pierwszy artysta tworzący sztukę użytkową używający jako surowca bursztynu, otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Przed dwoma tygodniami w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku otwarto wystawę prac artysty. Jest to pierwsza, tak obszerna ekspozycja dzieł Myrty. Można na niej oglądać m.in. "Bursztynowy Skarbiec". Wystawa, którą urządzono z okazji 70. urodzin artysty, będzie czynna do 12 września.

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Leszek Harasimowicz, 2016-07-25 09:38:46

    Panie Lucjanie! Gratuluje !!!