PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk: Bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał srebrny medal Gloria Artis

 • bad/PAP    24 lipca 2016 - 18:05
Gdańsk: Bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał srebrny medal Gloria Artis
Wernisaż wystawy „Bursztyn. Dzieła. Myrta”. Fot. gdansk.pl

• Znany trójmiejski bursztynnik Lucjan Myrta otrzymał w niedzielę srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
• Największym dziełem artysty jest "Bursztynowy Skarbiec", czyli ważąca 825 kg szkatuła zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa.
Uroczystość miała miejsce w Morskim Muzeum Narodowym w Gdańsku. Odznaczenie wręczył Myrcie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Przypomniał, że odznaczony rozpoczął pracę jako bursztynnik prawie pół wieku temu. "Skupił się przede wszystkim na tworzeniu dzieł unikalnych. Dziełem życia pana Lucjana Myrty jest tzw. +Bursztynowy Skarbiec+ - unikatowy obiekt przewyższający skalą wszystkie znane dotąd wyroby sztuki dekoracyjnej, które wykonano z bursztynu" - zaznaczył Sellin.

Dodał, że Myrta jest "kontynuatorem niezwykłych tradycji gdańskich warsztatów bursztynniczych, zwłaszcza z najsłynniejszego stulecia tych tradycji, czyli stulecia siedemnastego". "Jestem więc szczególnie dumny jako wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i poseł ziemi gdańskiej z tego, że osobiście mogę panu Lucjanowi to wyróżnienie ministerialne wręczyć" - powiedział Sellin.

Sam Myrta powiedział PAP, że jako laureat wyróżnienia "czuje się doceniony". "Święte księgi mówią, że ktoś, kto jest biegły w swoim zawodzie, będzie przed królami występował. Ja tak się czuję" - dodał.

W czasie uroczystości, Sellin poinformował też, że ostatnio na posiedzeniu zespołu do spraw programowania prac rządu, gdy omawiana była kwestia przekopu Mierzei Wiślanej, przedstawiciele ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformowali, że z szacunków ekspertów wynika, iż w trakcie prac nad przekopem mają zostać "wydobyte tony bursztynu o wartości 880 mln zł" (na podobną sumę oszacowano koszt prac przy przekopie - PAP). "Więc wielka przyszłość przed bursztynnikami. Surowca będzie bardzo dużo, więc bursztynnicy będą mieli co robić" - mówił Sellin.

Lucjan Myrta urodził się 11 lipca 1946 r. w Żelisławicach, tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez ministra kultury, otrzymał w 1979 r. Pierwszą swoją autorską pracownię prowadził w Bytomiu, a 1985 r. przeniósł się do Sopotu, gdzie mieszka i pracuje do dziś.

Największe jego dzieło - "Bursztynowy Skarbiec", był budowany przez 12 lat, a do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. "Trzeba pamiętać, że gdy pracowałem nad skarbcem, zmarła moja córka i trzeba pamiętać, że ta praca była balsamem dla mojego serca" - powiedział PAP artysta.

Myrta stworzył też kilkaset innych dzieł sztuki wykonanych z bursztynu, w tym szkatuły, zegary, stoły, rzeźby czy obrazy stworzone w technice mozaikowej. Jego prace były wystawiane m.in. we Francji, Japonii, Niemczech, Szwecji i w Polsce, a znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w muzeum w Japonii oraz w zbiorach prywatnych.

Artysta jest też posiadaczem największego na świecie zbioru dużych brył bursztynowych, w tym drugiej co do wielkości na świecie bryły o wadze 5950 g oraz kilkunastu tysięcy inkluzji (w tym jaszczurki z kleszczem). "Nie kolekcjonuję bursztynu: nie wymieniam się okazami, jak to zwykli czynić kolekcjonerzy. Poza tym ten zbiór nie powstał celem kolekcjonowania, ale oczekiwania na wykorzystanie do różnych eksponatów sztuki użytkowej. Jest to więc +produkt uboczny+ mojej pracy" - zaznaczył w rozmowie PAP Myrta.

W 2008 roku - jako pierwszy artysta tworzący sztukę użytkową używający jako surowca bursztynu, otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Przed dwoma tygodniami w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku otwarto wystawę prac artysty. Jest to pierwsza, tak obszerna ekspozycja dzieł Myrty. Można na niej oglądać m.in. "Bursztynowy Skarbiec". Wystawa, którą urządzono z okazji 70. urodzin artysty, będzie czynna do 12 września.

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Leszek Harasimowicz, 2016-07-25 09:38:46

  Panie Lucjanie! Gratuluje !!!