PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk chce być niepokorny wobec władzy? Wracają echa wolnego miasta

 • pt    18 marca 2016 - 13:43
Gdańsk chce być niepokorny wobec władzy? Wracają echa wolnego miasta
Gdańsk w przeszłości buntował się przeciwko Krzyżakom, czy ślady tej niepokorności są obecne w mieście i dzisiaj? (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

• W środę 23 marca w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku rozpocznie się niespotykana debata pt. „Miasto niepokorne. Gdańsk wobec władzy centralnej w przeszłości i obecnie”.
• Gdańsk w przeszłości buntował się przeciwko Krzyżakom, przeciwko królom, przeciwko władzom PRL. Z buntu gdańszczan narodziła się zwycięska „Solidarność”. Czy ślady tej niepokorności są obecne w naszym mieście i dzisiaj? – piszą organizatorzy debaty.
- W ostatnich latach niektórzy nieco na wyrost tytułowali się „dziennikarzami niepokornymi”. W środę z naszymi gośćmi będę chciał porozmawiać o prawdziwie niepokornym mieście - mówi Mikołaj Chrzan redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto, który będzie moderatorem dyskusji.

- Gdańsk w przeszłości buntował się przeciwko Krzyżakom, przeciwko królom, przeciwko władzom PRL. Z buntu gdańszczan narodziła się zwycięska „Solidarność”. Czy ślady tej niepokorności są obecne w naszym mieście i dzisiaj? Czy w obecnej sytuacji politycznej Gdańsk idzie własną drogą? Czy warto być niepokornym, nawet gdy płaci się za to wysoką cenę? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukali podczas środowej debaty w ECS – dodaje Chrzan.

W dyskusji weźmie udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i mimo, że organizatorzy założenia debaty artykułują jako pytania, nie da się odnieść wrażenia, że stawia to go w bardzo konkretnej pozycji politycznej.

Tak mocnej deklaracji w trwającym sporze rządu i opozycji nie słyszeliśmy od innych samorządowców związanych z PO.

Co ciekawe jeszcze niedawno Andrzej Dera w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl mówił:

– Rząd i samorządy to jedna władza, nie chodzi o to, żebyśmy patrzyli na Polskę przez partykularne interesy. Jest zresztą bardzo mało partyjnych prezydentów – jaskrawym przykładem jest Warszawa, ale np. taki Gdańsk już nie. Myślę, że z prezydentem Adamowiczem dogadamy się bez problemów…

Być może źle ocenił sytuację, pomylił się.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • V, 2016-03-21 09:58:13

  Do jasnowidz: a ty co lodziarz leniwiec z KC nam panującego?
 • jasnowidz, 2016-03-20 18:35:28

  Spokorniejecie kodowi zadymiarze.
 • OBYWATEL, 2016-03-18 19:15:20

  Jesteśmy zaciekawieni moderacją tego spotkania. Czy mieszkańcy będą mogli,bez wydzierania mikrofonu,swobodnie zadawać pytania?Byłem kilka razy w GW z prośba o interwencje w sprawach zatrucia środowiska,niestety z mizernym skutkiem. Zagrożenia są ogromne,zatrucie powietrza,szkodliwa spalarnia w porci...e,budowa nowej wbrew opiniom fachowców,przy kompletnym braku reakcji służb za to odpowiedzialnych.Konferencje z udziałem ekspertów,fachowców m.in w NOT Gdańsk, ich wnioski,kompletnie nie są ujawniane a oponenci pacyfikowani. Zgodnie z decyzjami UE dot.odzysku i przerobu odpadów ,budowa spalarni jest absolutnie zbędna. Protestujmy,nie dajmy sie wytruć  rozwiń