PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Delegacja ONZ sprawdzała przygotowania do szczytu klimatycznego

  • pt/pap    5 kwietnia 2017 - 09:11
Gdańsk: Delegacja ONZ sprawdzała przygotowania do szczytu klimatycznego
Delagaci ONZ zwiedzali m.in. Energa Stadion (fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl)

Delegacja ONZ wraz z przedstawicielami ministerstwa środowiska sprawdzają podczas wizyty roboczej w Gdańsku, jak miasto jest przygotowane do bycia gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ.
Delegacja ONZ sprawdza Gdańsk ws. ewentualnej organizacji szczytu klimatycznego.

Z delegacją ONZ spotkali się także w Europejskim Centrum Solidarności marszałek pomorski Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

O organizację tego wydarzenia w 2018 r. ubiegają się też Katowice.

Jak poinformował Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zagraniczni goście podczas pobytu w mieście mieli okazję zapoznać się m.in. z bazą hotelową, komunikacją oraz miejscem, w którym władze Gdańska chciałyby organizować szczyt klimatyczny za dwa lata, czyli terenem Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo i Stadionu Energa.

Z delegacją ONZ spotkali się także w Europejskim Centrum Solidarności marszałek pomorski Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

"Występujemy tu wspierani przez potencjał i zasoby całej gdańskiej metropolii (...) Idea organizacji tak prestiżowego wydarzenia znalazła poparcie wśród pozostałych największych graczy naszego regionu. Pomysł wspierają zarówno marszałek województwa pomorskiego, jak też prezydenci Gdyni i Sopotu" - mówił podczas spotkania, cytowany w komunikacie prasowym, Adamowicz.

Wołodźko podał, że miasto Gdańsk ma dobre wskaźniki jakości powietrza i prowadzi odpowiedzialną politykę środowiskową.

"Wskaźniki zanieczyszczenia atmosfery w Gdańsku są jednymi z najniższych spośród polskich miast. Dla przykładu w 2016 roku w Gdańsku-Wrzeszczu zanotowano tylko sześć dni z przekroczeniami poziomu pyłów PM10, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni w roku. Czyste powietrze to efekt rozbudowy i modernizacji sieci ciepłowniczej, prowadzonej równolegle z działaniami na rzecz promocji ogrzewania elektrycznego i gazowego oraz wyłączanie osiedlowych kotłowni" - wyjaśnił.

Odnawialne źródła energii

Dodał, że władze miasta wspierają także termomodernizację budynków oraz inwestycje w odnawialne źródła energii.

"Gdańsk zachęca mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku i pokrywa część poniesionych kosztów - w 2016 r. wypłacono 181 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego na bardziej przyjazne środowisku. W 2017 r. kwota dotacji wzrosła z 4 do 5 tys. zł. Dotacje takie mają otrzymać wszyscy chętni" - zaznaczył.

Z trzydniowej wizyty w Gdańsku czworo przedstawicieli ONZ przygotuje raport, który prześle w ciągu dwóch miesięcy do resortu środowiska. Ministerstwo będzie mogło wnieść do tego dokumentu uwagi. Ostateczna decyzja dotycząca tego, które polskie miasto zorganizuje szczyt klimatyczny powinna zapaść w połowie roku.

Kontrkandydatem Gdańska w staraniu o organizację szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku są Katowice, dokąd delegacja ONZ udaje się w środę.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP-y (Conferences of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej.

Nasz kraj już dwukrotnie był ich organizatorem - w 2008 r w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Podczas szczytu w marokańskim Marrakeszu w 2016 roku Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu ogłosiła, że gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 r. będzie Polska. Natomiast tegoroczna konferencja obędzie się w Bonn w Niemczech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.