PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, MKiDN: powstanie jedno Muzeum II Wojny Światowej

  • pt/pap    5 maja 2016 - 17:19
Gdańsk, MKiDN: powstanie jedno Muzeum II Wojny Światowej
Ja nigdy nie zapowiadałem żadnej likwidacji instytucji, tylko mówiłem o łączeniu dwóch instytucji o podobnym profilu. - mówi Piotr Gliński (fot.gdansk.pl)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje, aby gdańskie muzeum, które powstanie z połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nosiło nazwę Muzeum II Wojny Światowej.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że 6 maja br. opublikowane zostanie nowe "Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939".

Przedłuży ono do 5 sierpnia br. termin przygotowania statutu i szczegółowego programu działalności nowej placówki muzealnej noszącej nazwę Muzeum II Wojny Światowej. "Decyzja ta jest wynikiem wysłuchania argumentów uczestników gorącej debaty, jaka rozgorzała w mediach" - poinformowano w komunikacie.

Obwieszczenie zastąpi tym samym wcześniejsze obwieszczenie z dn. 15 kwietnia br., które zakładało, że w miejsce Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 miałoby powstać Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 r. Dokument resortu kultury z połowy kwietnia wzbudził kontrowersje.

W swoim apelu z końca kwietnia gdańska rada miasta wyraziła "głębokie zaniepokojenie informacjami dotyczącymi połączenia niemal gotowego, mającego otworzyć się na przełomie roku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z powstałą 22 grudnia 2015 r. placówką Muzeum Westerplatte i Wojny 1939".

List otwarty w obronie Muzeum napisało też środowisko naukowe: pod listem podpisało się ok. 80 polskich i zagranicznych naukowców, głównie historyków. Z kolei kolegium Programowe Muzeum II Wojny Światowej wystosowało oświadczenie, w którym napisano m.in., że członkowie kolegium "nie rozumieją ani zamiaru połączenia Muzeum II Wojny Światowej z - faktycznie nieistniejącym - Muzeum Westerplatte ani ograniczenia zakresu tematycznego wystawy do 1939 r."

"Wojna w Polsce trwała nie cztery miesiące, lecz niemal sześć lat. Dlaczego powstałe ze środków Rzeczypospolitej Polskiej i miasta Gdańska muzeum miałoby o tym milczeć?" - pytali członkowie Rady.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji w MKiDN proszony o komentarz w sprawie połączenia gdańskich muzeów stwierdził: "Ja nigdy nie zapowiadałem żadnej likwidacji instytucji, tylko mówiłem o łączeniu dwóch instytucji o podobnym profilu. Jaki jest sens funkcjonowania dwóch instytucji o podobnej tematyce w tym samym mieście?" - pytał.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2016-05-06 20:33:23

    jak najbardziej słusznie. To nonsens i rozrzutność, aby w jednym mieście budować dwa muzea dedykowane temu samemu wydarzeniu.