PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Młodzież będzie rozwijała swoje talenty

  • PAP/JS    19 czerwca 2016 - 11:28
Gdańsk: Młodzież będzie rozwijała swoje talenty

Program „Zdolni z Pomorza” zakłada m.in. udział w obozach naukowych i opiekę mentorów, w tym pracowników szkół wyższych (fot. Fotolia)

• Uzdolnieni w przedmiotach ścisłych uczniowie gdańskich podstawówek i gimnazjów mogą wziąć udział w programie, który ma rozwinąć ich talenty.
• Program „Zdolni z Pomorza” zakłada m.in. udział w obozach naukowych i opiekę mentorów, w tym pracowników szkół wyższych.
Jak poinformowała PAP Olimpia Schneider z referatu prasowego gdańskiego magistratu, o udział w programie mogą starać się przejawiający wybitne zdolności z matematyki, fizyki lub informatyki aktualni uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas gimnazjów.

Schneider wyjaśniła, że w ramach tegorocznej edycji programu przygotowano sto miejsc, a rekrutacja potrwa do 15 lipca.

Uczniom, którzy zakwalifikują się do programu, Regionalne Centrum Nauczania Kreatywnego (ma ono swoją siedzibę w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku) zaproponuje w nadchodzącym roku szkolnym m.in. cykl zajęć pozalekcyjnych, warsztatów rozwijających kreatywność, spotkań akademickich i obozów naukowych.

Kandydaci do udziału w programie będą musieli przejść badanie diagnostyczne, które wykona wskazana przez organizatorów Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Gdy badania zakończą się pomyślnie, uczniowie skierowani zostaną na zestaw testów, które zbadają ich uzdolnienia.

Jak wyjaśniła Schneider, taki test uzdolnień - poza wiedzą z przedmiotów ścisłych, sprawdzi także "jakość rozumowania i działania w sytuacjach nietypowych, dojrzałość i niestandardowość myślenia".

Na pewne ułatwienia w systemie rekrutacji mogą liczyć laureaci konkursów matematycznych, fizycznych lub informatycznych organizowanych przez kuratorów oświaty dla uczniów gimnazjów. "Tacy uczniowie nie będą musieli uczestniczyć w teście uzdolnień kierunkowych, uzyskują maksymalną liczbę punktów w rekrutacji i w konsekwencji będą przyjmowani do projektu w pierwszej kolejności" - powiedziała PAP Schneider.

Czytaj też: Wielkopolskie: II tura wyborów burmistrza Sulmierzyc

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.gdansk.pl.

Gdański program dla uczniów przejawiających zdolności w przedmiotach ścisłych, realizowany jest w ramach większego projektu - "Zdolni z Pomorza". Projekt ten finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel około 32 mln zł.

Podobne programy realizowane były na terenie województwa już w minionych latach. Między 2007 a 2013 rokiem w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 oferowano zestaw różnorodnych zajęć dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przejawiających wybitne zdolności w naukach ścisłych. Każdego roku w projekcie brało udział około 1,5 tysiąca uczniów z terenu województwa. Przez kolejne dwa lata program był kontynuowany ze środków samorządów. Rocznie korzystało z niego około tysiąca uczniów, z czego od 100 do 200 w samym Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.