PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk organizuje jubileusz Trybunału Konstytucyjnego

  • pt    17 października 2016 - 07:54
Gdańsk organizuje jubileusz Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent Paweł Adamowicz zaprosił Trybunał Konstytucyjny do Gdańska. Jego prezes prof. Andrzej Rzepliński zaproszenie przyjął (fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

• 17 października Trybunał Konstytucyjny obchodzić będzie 30. rocznicę powstania.
• Jubileuszowa konferencja pt. „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych” odbędzie się w Dworze Artusa i zgromadzi przedstawicieli prawa z Polski i Europy.
Po tym jak w kwietniu Sejm ograniczył budżet Trybunału Konstytucyjnego, prezydent Paweł Adamowicz napisał do prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego list, w którym nie tylko zaprosił do zorganizowania jubileuszu w Gdańsku, ale także zaoferował pomoc w przygotowaniu obchodów.

Prezes Trybunału propozycję przyjął - 17 października w Dworze Artusa obędzie się jubileuszowa konferencja pt. „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”. Data jest symboliczna - tego dnia, w 1997 roku weszła w życie Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

W rocznicowym spotkaniu, zaplanowanym dla 300 osób, udział wezmą m.in. przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio oraz prezesi Sądów Konstytucyjnych: Republiki Czeskiej - Pavel Rychetsky i Republiki Litewskiej - Dainius Zalimas.


- Propozycję prezydenta Pawła Adamowicza przyjęliśmy z radością dlatego, że brak zgody Sejmu na przyznanie Trybunałowi środków zamykał nam drogę do uczczenia trzydziestolecia jego orzecznictwa i jego wkładu w tworzenie oraz ochronę wartości zapisanych nie tylko w konstytucji, ale także w konwencjach międzynarodowych ratyfikowanych przez Polskę - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, który kilka dni temu wraz z pozostałymi członkami Komitetu Honorowego Konferencji gościł u prezydenta Pawła Adamowicza.

Na jubileuszowe spotkanie w Gdańsku, poza prezesami sądów i rad konstytucyjnych z państw sąsiadujących z Polską - także ze Szwecji i Finlandii (z oczywistych względów z wyłączeniem Białorusi i Rosji), zaproszeni zostali m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, Marszałkowie i Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, premier Beata Szydło, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wszyscy byli prezydenci RP.

Zaproszenia wystosowano również do prezesów wszystkich najważniejszych instytucji prawniczych w Polsce, a także Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Rzecznika Praw Obywatelskich. Uczestnikami jubileuszu będą również dziekani wydziałów prawa polskich uczelni oraz szefowie katedr prawa konstytucyjnego, i - oczywiście sędziowie TK w stanie spoczynku oraz jego byli sędziowie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.