PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk otwiera przedstawicielstwo we Lwowie

  • pt    26 marca 2018 - 20:40
Gdańsk otwiera przedstawicielstwo we Lwowie
Konferencja po przylocie do Lwowa (fot. Andrzej Kowalczys)

Wymianą doświadczeń i promocją kultury. Tym będzie zajmować się pomorskie biuro informacyjne we Lwowie. W tych dniach uruchomiono także połączenie lotnicze pomiędzy miastami - co ma ułatwić rozwijanie kontaktów gospodarczych.
  • Gdański Urząd Pracy otworzył przedstawicielstwo we Lwowie
  • Pomorskie biuro informacyjne współfinansowane jest przez Gdański Urząd Pracy, Grupę Progres oraz porozumienie Pracodawcy Pomorza.
  • Współpracę ma ułatwić także połączenie lotnicze Gdańska i Lwowa.

Pierwszy samolot linii Wizz Air z Gdańska do Lwowa wystartował z gdańskiego lotniska w weekend. Na pierwszych pasażerów na lotnisku czekali przedstawiciele władz miasta oraz liczni dziennikarze lokalnych mediów.

Czytaj też: Gdańsk z prestiżową nagrodą. Kadr ze spotu na nowojorskim Times Square

Wśród pasażerów pierwszego po wielu latach lotu byli między innymi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i  wicemarszałek województwa pomorskiego Paweł Orłowski. Na pokład weszli również przedstawiciele służb zatrudnienia, organizacji turystycznych. Byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na konferencji prasowej przed wylotem prezydent Adamowicz powiedział:

- Gdańsk współpracuje ze Lwowem już od dawna. To, że od dziś będzie można w ciągu kilkudziesięciu minut dotrzeć na Zachodnią Ukrainę jest bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla naszych ukraińskich partnerów, ale również dla Pomorzan.

- Naszym wspólnym interesem jest obecność Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej. Wspieramy ukraińskich samorządowców w modernizacji administracji publicznej. Przekazujemy im nasze doświadczenia. Teraz ta współpraca będzie jeszcze bardziej owocna - dodał Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Ze Lwowa do Gdańska samoloty latały już w latach 20. i 30. XX wieku. Wtedy raz dziennie odbywał się kurs z międzylądowaniem w Warszawie. Teraz samoloty pomiędzy Gdańskiem a Lwowem będą latać bezpośrednio i dwa razy w tygodniu.

- Z lotnisk ukraińskich pierwszym wyborem był Kijów. Teraz mamy Lwów. Zainaugurowane dziś połączenie wzmacnia nasze wschodnie kierunki. Samoloty do Kijowa są zapełnione w 90 proc. Jestem pewien, że i loty do Lwowa będą cieszyć się podobnym zainteresowaniem - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Co mówią pracodawcy?

Do Lwowa udał się również Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza.

- Otwierając przedstawicielstwo Pomorza we Lwowie chcemy pokazać Gdańsk i Pomorze jako najlepsze miejsce do pracy i życia. Chcemy też informować przyszłych pracowników z Ukrainy na tematy związane z legalną praca w Polsce. Będziemy też prowadzić badania związane z rynkiem pracy w obu regionach - powiedział Canowiecki.

Pomorskie biuro informacyjne współfinansowane jest przez Gdański Urząd Pracy, Grupę Progres oraz porozumienie Pracodawcy Pomorza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.