PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Paweł Adamowicz tłumaczy się z delegacji w Madrycie

  • AW    16 października 2017 - 13:20
Gdańsk: Paweł Adamowicz tłumaczy się z delegacji w Madrycie
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska (fot. Grupa PTWP)

Gdański magistrat odniósł się złożeniu do prokuratury wniosku o zbadanie kosztów delegacji przedstawicieli miasta w konferencji Światowy Dzień Wody w Madrycie.
• Jak donosiły media, już w czerwcu radni PiS wypytywali prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza  o finansowe okoliczności wyjazdu do Madrytu.

• Zgodnie z kalendarzem prezydenta, był on na światowym kongresie wody, miał też uczestniczyć w zgromadzeniu akcjonariuszy spółki SAUR. Adamowiczowi wypominano jednak, że kilkudniowy pobyt był za drogi a nawet to, że wybrał się na mecz Real-Barcelona.

• Teraz sprawa trafiła do prokuratury, a Urząd Miasta przygotował wyjaśnienie.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowych przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w postaci sfinansowania trzydniowego pobytu w Madrycie, złożył w poniedziałek (16 października) w prokuraturze członek zarządu okręgowego PiS w Gdańsku Andrzej Jaworski.

Na zawiadomieniu do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podpisał się też wiceprezes Stowarzyszenia myGdansk.pl Hubert Grzegorczyk.

Kosztowny wyjazd?

Sprawa dotyczy kwietniowego wyjazdu do stolicy Hiszpanii prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, któremu towarzyszyli asystent Marek Bonisławski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz dyrektor wydziału Gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Sławomir Kiszkurno.

Według autorów zawiadomienia, wydatki związane z wyjazdem na trzydniowy kongres "Global Water Summit 2017", w kwocie ok. 3,5 tys. dolarów za każdą osobę, zostały sfinansowane przez spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), operatora systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście.

- Paweł Adamowicz jest organem, który wydaje decyzję na temat kosztów wody dla mieszkańców Gdańska - jest organem taryfowym. Jako organ taryfowy nie powinien przyjmować żadnych korzyści od instytucji, które są mu w tym względzie podległe - powiedział Jaworski. Dodał, że delegacja Gdańska przebywała w jednym z najdroższych madryckich hoteli i była też na meczu piłkarskim Realu Madryt.

Magistrat odpowiada

Jak tłumaczy gdański magistrat, Konferencja Światowy Dzień Wody jest flagowym, globalnym wydarzeniem branży wodnej.

Organizowana od 11 lat gromadzi samorządy współpracujące z największymi firmami na świecie, liderów branży wodociągowej, przemysłowych użytkowników wody, menedżerów, wiodących dostawców technologii wodnych i głównych inwestorów. W 2017 roku w Madrycie konferencja zgromadziła 150 prelegentów i 700 słuchaczy z 70 państw całego świata. 

- W służbowej delegacji związanej z wyjazdem do Madrytu wzięli udział: Paweł Adamowicz – prezydent miasta Gdańska, Piotr Grzelak – zastępca prezydenta miasta Gdańska (odpowiedzialny za sprawy komunalne), a także dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i asystent Prezydenta Gdańska. Koszt udziału jednej osoby, jaki poniosło miasto wyniósł 683,83 zł. Całkowity wydatek związany z delegacją całej grupy, to kwota 2735,32 zł. Pozostałe koszty związane z organizacją wyjazdu, jego przebiegiem oraz programem towarzyszącym wizycie oficjalnej zostały opłacone przez Grupę SAUR, której częścią jest SAUR Neptun Gdańsk – czytamy w piśmie UM Gdańska. 

Grupa SAUR z siedzibą we Francji swoje przedstawicielstwa ma również m.in. na Cyprze, w Szkocji i w Hiszpanii - Madrycie.

- Prezydent Miasta Gdańska, będąc organem taryfowym wobec spółki SNG, weryfikuje wniosek taryfowy dotyczący cen wody, a nie ustala go. Co należy zaś podkreślić, od 5 lat taryfa w Gdańsku nie uległa zmianie – tłumaczy magistrat. - Gmina Gdańsk jest właścicielem 49 proc. udziałów w spółce SNG. Udział zaś w tak istotnych dla funkcjonowania spółki wydarzeniach jak spotkania akcjonariuszy nie jest przywilejem, a obowiązkiem związanym ze sprawowaniem bieżącego nadzoru i pozyskiwaniem informacji na temat aktualnej kondycji spółki.

Jak czytamy w piśmie, program, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gdańska, w niczym nie odbiega od standardów stosowanych w podobnych sytuacjach na całym świecie, w tym również w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MAREK LIPSKI - AŁY POLAK, 2017-10-17 07:31:36

    Dziwne , woda wodą , a wycieczka na mecz udana . Że też nie jestem prezydentem , a tylko skromnym obywatelem NASZEGO MIASTA , przeto omijają mnie takie mecze , A woda dalej się leje , a my łykamy .