PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Przyjęto 39 rekomendacji dot. aktywności obywatelskiej

  • PAP/JS    17 listopada 2017 - 21:31
Gdańsk: Przyjęto 39 rekomendacji dot. aktywności obywatelskiej
Rekomendacje zostały wypracowane podczas trzeciego gdańskiego Panelu Obywatelskiego "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?" (fot.pixabay.com)

39 rekomendacji wypracowanych przez trzeci Panel Obywatelski w zakresie wsparcia aktywności obywatelskiej w Gdańsku zostanie przekazanych do analizy i realizacji - poinformował wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk.
• Kowalczuk zaznaczył, że rekomendacje są do wdrożenia ale, jak powiedział, "trochę czasu to zajmie".

• Przyznał, że realizacja części z nich nie wymaga nakładów finansowych, a często związana jest ze zmianą sposobu myślenia, organizacji.

• Zastępca Dyrektora ds. integracji społecznej gdańskiego urzędu miasta, Piotr Olech powiedział, że Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które w ten sposób angażuje mieszkańców do współzarządzania.

Rekomendacje zostały wypracowane podczas trzeciego gdańskiego Panelu Obywatelskiego "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?", który odbywał się we wrześniu i październiku i uczestniczyło w nim 56 osób. Zgłoszonych zostało 69 rekomendacji, z których 66 poddano pod głosowanie. Do realizacji wybrano 39, które otrzymały w głosowaniu co najmniej 80 proc. poparcie.

Podczas konferencji prasowej Kowalczuk tłumaczył, że miasto chce wykorzystać najlepsze narzędzie, jakim jest udział mieszkańców w partycypacji". "Panel obywatelski rekomenduje prezydentowi miasta, burmistrzowi rozwiązania, które służą najlepiej mieszkańcom bo to mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba" - argumentował.

W ramach panelu jego uczestnicy dyskutowali o tym, jak wspierać kształtowanie aktywności obywatelskiej w szkołach, jak wzmocnić aktywność obywatelską oraz na temat wsparcia równego traktowania. Zaproponowali m.in. przeanalizowanie możliwości wprowadzenia budżetu obywatelskiego na poziomie szkoły czy opracowanie możliwości zwiększenia wpływu uczniów na sposób realizacji programu nauczania ale też zwiększenie liczby paneli obywatelskich dla wzmocnienia wpływu mieszkańców na podejmowanie ważnych decyzji w sprawach miasta czy utworzenie miejskiej strony internetowej, na której mieszkańcy będą mogli tworzyć apele/petycje.

W sprawie wspierania równego traktowania paneliści przyjęli osiem rekomendacji, m.in. zwiększenie funduszy przeznaczonych dla organizacji pozarządowych i podmiotów leczniczych na pomoc ofiarom przemocy doświadczającej jej z różnych powodów oraz pomoc w tworzeniu przyjaznej i wolnej od dyskryminacji szkoły i wprowadzenie do szkół dodatkowych, prowadzonych za zgodą rodziców, zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej dla uczniów.

Kowalczuk zaznaczył, że rekomendacje są do wdrożenia ale, jak powiedział, "trochę czasu to zajmie". Przyznał, że realizacja części z nich nie wymaga nakładów finansowych, a często związana jest ze zmianą sposobu myślenia, organizacji. "To będzie proces czasochłonny ale niekoniecznie kosztowny" - dodał.

Specjalista ds. organizacji panelu, dr Marcin Gerwin przyznał, że organizatorom zależało na "zajęciu się szkołami". "To jest ten moment, kiedy można kształtować świadomego obywatela od początku" -tłumaczył. Ocenił, że "przede wszystkim panel pokazał, jak duże było poparcie dla działań równościowych". "Tak dla równości" - to przede wszystkim powiedzieli mieszkanki i mieszkańcy Gdańska. Zapewnił, że w ramach konsultacji otwartych każdy mógł wyrazić swoją opinię. Dr Gerwin poinformował, że np. Instytut Ordo Iuris przygotował kilkustronicową rekomendację, która została wydrukowana i przekazana wszystkich panelistom.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.