PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Rada Miasta bez tajemnic

  • pt    9 września 2016 - 11:07
Gdańsk: Rada Miasta bez tajemnic
Dzień otwarty rady organizowany jest w Gdańsku od 2011 roku, na razie jednak nie widać naśladowców w innych JST (fot.gdansk.pl)

• W sobotę, 10 września, po raz kolejny odbędzie się dzień otwarty Rady Miasta Gdańska.
• Gdańszczanie oraz turyści będą mogli spotkać się w Nowym Ratuszu z radnymi i zapoznać się ze specyfiką ich pracy podczas indywidualnych rozmów.
W sobotę, 10 września, w godz. 9-14 podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska gdańszczanie oraz turyści będą mogli spotkać się w Nowym Ratuszu (Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1) z gdańskimi radnymi i zapoznać się ze specyfiką ich pracy podczas indywidualnych rozmów. Będzie to także okazja, żeby załatwić własną sprawę, bo jak tłumaczy Bogdan Oleszek, jednym z obowiązków radnego jest spotykanie się z mieszkańcami oraz podejmowanie w ich sprawie interwencji.

Dzień otwarty Rady organizowany jest w Gdańsku od 2011 roku, na razie jednak nie widać naśladowców w innych JST.

- Zawsze staramy się zachęcać do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej wspólnoty - mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Czasami ludzie pytają: Czy w dzisiejszych, „zaganianych” czasach, gdzie wszyscy za czymś pędzimy, aktywność obywatelska nie jest pewnym anachronizmem? Czy nie wystarczy, że poszliśmy na wybory i mieliśmy wpływ na wybór osób, które rządzą miastem? Sądzę, że nie.

- Formuła jest otwarta. Z jednej strony chcemy przybliżyć tajniki pracy radnego, ale odpowiemy również na wszystkie pytania, z jakimi się do nas zgłoszą zainteresowani. Jesteśmy do dyspozycji mieszkańców - obiecuje radna Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

Dzień otwarty Rady Miasta to nie tylko spotkania z radnymi. Tego dnia będzie można również zwiedzić Nowy Ratusz w towarzystwie licencjonowanych przewodników PTTK (na trasie m.in. Sala Obrad, Sala Herbowa i gabinet przewodniczącego Rady Miasta Gdańska), którzy zapoznają chętnych z bogatą historią ratusza.

- W takim otwartym dniu zawsze pojawia się grupa mieszkańców, która chce po prostu zwiedzić budynek i dowiedzieć się, czym się zajmujemy. Ale jest także bardzo duża grupa osób, które odkładają wizytę w Radzie specjalnie do tego dnia, żeby poinformować nas o swoich problemach, poprosić o interwencję w różnych sprawach: mieszkaniowych, związanych z podwórkami albo ulicami. Dlatego połowę dnia otwartego poświęcamy zazwyczaj na spotkania z mieszkańcami, których chcemy wysłuchać - tłumaczy radny Kazimierz Koralewski, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.

Zwiedzający zapoznają się także z elektronicznym systemem do głosowania, zasiądą za stołem prezydialnym i wezmą udział w procedurze wyborczej związanej z uchwalaniem lokalnego prawa.

Podczas dnia otwartego przewidziano także wiele atrakcji na świeżym powietrzu, przeznaczonych dla całych rodzin. Na scenie na zewnątrz Nowego Ratusza obejrzeć będzie można występy wokalistów i tancerzy z pracowni artystycznych gdańskiego Pałacu Młodzieży, a chętni będą mogli wziąć udział w szeregu specjalnie przygotowanych na ten dzień pokazów, konkursów i grze miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.