PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk stawia na cudzoziemców. Miejski portal dostępny w ponad 100 językach

  • KDS    2 maja 2018 - 21:24
Gdańsk stawia na cudzoziemców. Miejski portal dostępny w ponad 100 językach
Obecnie w Gdańsku przebywa ok. 25 tys. cudzoziemców. (fot.gdansk.pl)

Ukraiński, fiński, perski, turecki, o angielskim czy niemieckim nawet nie ma co wspominać. Gdańsk poinformował, że miejski portal dostępny jest już w ponad 100 językach.
Jak tłumaczą urzędnicy, chcą, żeby przybywający do Gdańska cudzoziemcy mogli swobodnie poruszać się po sprawach urzędowych oraz wiedzieli, co dzieje się w tym mieście. Obecnie stolicę woj. pomorskiego bliżej poznaje około 25 tysięcy obcokrajowców. Są to ludzie z całego świata, którzy swoje życie postanowili związać z Gdańskiem.

- Stąd pomysł na wprowadzenie tłumaczenia tekstów, które są publikowane na stronach Gdansk.pl - portalu, gdzie można znaleźć najświeższe wiadomości dotyczące życia miasta, ale także informacje o tym, jak załatwić sprawę w magistracie. Chodzi o to, żeby cudzoziemcy byli dobrze poinformowali i wiedzieli, jak mają poruszać się w strukturach urzędowych - czytamy na miejskim portalu. 

Warto przypomnieć, że Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło Gdański Model Integracji Imigrantów. Powstanie dokumentu było wynikiem prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego zespołu, który prezydent Paweł Adamowicz powołał w maju 2015 roku. Celem prac zespołu było przygotowanie strategii integracji nowych mieszkańców miasta pochodzących z różnych części świata, umożliwić legalnie przebywającym w Gdańsku imigrantom i uchodźcom normalne funkcjonowanie i dać im szansę na jak najszybsze zintegrowanie się ze społecznością gdańszczan.

W Gdańsku powstała także pierwsza w Polsce Rada Imigrantek i Imigrantów. Składa się z 12 imigrantów, którzy wybrali Gdańsk za swoje miejsce do życia. Doradzają oni prezydentowi Adamowiczowi w kwestiach dotyczących spraw migracyjnych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Kali, 2018-05-10 08:05:04

    Wiele gmin ma podpiętego translatora Google do swoich stron. Tego nie można traktować jako profesjonalne tłumaczenia treści. Artykuł jest strasznie naciągany, ale reklama Gdańska - niezła.