PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk świętował 73. rocznicę powrotu do Polski

  • pt    27 marca 2018 - 20:27
Gdańsk świętował 73. rocznicę powrotu do Polski
Uroczystości na pamiątkę symbolicznego historycznego wydarzenia co roku organizuje Rada Miasta Gdańska (fot.Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

28 marca 1945 roku na dachu Dworu Artusa w Gdańsku, po ponad 150 latach od zaboru miasta przez Prusy, ponownie załopotała biało-czerwona flaga.
  • W tym roku uroczystości 73. rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy odbyły się w przeddzień jubileuszu.
  • Wzięli w nich udział kombatanci, władze samorządowe, posłowie, harcerze.
  • Symbolicznego aktu wciągnięcia flagi narodowej na maszt Dworu Artusa dokonało dwóch umundurowanych pracowników Straży Miejskiej w Gdańsku.

Uroczystości na pamiątkę symbolicznego historycznego wydarzenia co roku organizuje Rada Miasta Gdańska przy udziale środowisk kombatanckich Pomorza. W wydarzeniu zawsze udział biorą: prezydent Gdańska, przedstawiciele parlamentu RP, władze samorządowe i wojewódzkie, konsulowie akredytowani w Gdańsku, harcerze i uczniowie gdańskich szkół.

Rocznicowy rytuał rozpoczął się tradycyjnie od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku. Na terenie nekropolii nieopodal Placu Zebrań Ludowych pochowano 3088 żołnierzy i osób cywilnych poległych w walkach o Gdańsk w marcu 1945 roku.

- Przychodzimy tu co roku, by uczcić pamięć żołnierzy poległych w walce o Gdańsk. Nie możemy inaczej, niż oddać cześć tym, którzy polegli walcząc o naszą wolność. To, jaka ona później była, to już inna sprawa. My z kolegami z rady kombatantów walczyliśmy wtedy na innych frontach, ja np. w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech u generała Andersa - mówi Henryk Bajduszewski, prezes Pomorskiej Rady Kombatantów.

Kolejnym miejscem składania wiązanek był Pomnik “Tym, co za Polskość Gdańska” przy Podwalu Staromiejskim. Tutaj do składających kwiaty dołączyli także przedstawiciele władz ukraińskiego Mariupola, którzy przebywają z trzydniową wizytą w Gdańsku. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli Długim Pobrzeżem na Długi Targ, gdzie odbyła się centralna część obchodów rocznicy Powrotu Gdańska do Macierzy.

28 marca 1945 roku na dach Dworu Artusa wspięli się polscy czołgiści - podporucznik Bronisław Wilczewski i chorąży Zbigniew Michel. Dotarli do masztu, zerwali z niego hitlerowską flagę ze swastyką i wciągnęli flagę biało-czerwoną.

73 lata później, 27 marca 2018 r., symbolicznego aktu wciągnięcia flagi narodowej na maszt dokonało dwóch umundurowanych pracowników Straży Miejskiej w Gdańsku. Zebrany pod Dworem tłum czekał przy dźwiękach werbli aż poczet sztandarowy dotrze na dach budynku. W momencie wciągania flagi na maszt, w samo południe, zabrzmiał “Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozległa się melodia “Roty”.

- 73 lata temu, 31 marca 1945 roku została zdobyta twierdza Gdańsk. Dzień wcześniej dekretem Rady Ministrów utworzono województwo gdańskie. To właśnie tu, na Dworze Artusa zawieszono biało - czerwony sztandar - powiedział Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.