PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk ujawnił ile zarabiają urzędnicy

 • pt    2 lutego 2016 - 11:49
Gdańsk ujawnił ile zarabiają urzędnicy
Na stronach gdańskiego urzędu można sprawdzić, jakie wydatki ponoszą osobiście mieszkańcy, a jakie – miasto (fot.gdansk.pl)

• Na specjalnej stronie internetowej gdański magistrat publikuje wszystkie dane dotyczące miejskich finansów.
• Prezydent miasta zarabia na rękę 8,6 tys. zł.
• Można też sprawdzić, jakie wydatki ponoszą mieszkańcy, a jakie miasto. Np. utrzymanie dziecka w przedszkolu kosztuje miesięcznie 838 zł, z czego miasto dopłaca 718 zł.
Ile kosztował nowy wybieg dla lwów w oliwskim zoo? Jaką kwotę z podatków każdego gdańszczanina miasto przeznacza na naprawę dróg? Ile pieniędzy z budżetu Gdańska jest wydawanych na dopłaty do imprez kulturalnych? Miejskie finanse może teraz prześwietlić każdy, odwiedzając nową stronę www.gdansk.pl/budzet.

Jeśli wpiszemy w kalkulatorze na stronie średnią pensję krajową brutto, czyli 3783 zł, to wyjdzie nam, że co miesiąc 37,59 zł z podatku od tej kwoty miasto wydaje na infrastrukturę drogową i komunikację miejską, 37,48 zł na edukację, 11,16 zł na pomoc społeczną, a 7,97 zł na kulturę i sztukę.

To jedna z zabawek na nowej stronie internetowej utworzonej przez miasto:budżetowy kalkulator, za pomocą którego można sprawdzić, jaką część podatków od pensji mieszkańców pochłaniają wydatki miejskie.

Co jeszcze jest ciekawego na stronie www.gdansk.pl/budzet? – Chcemy, by w czytelny, jasny i przystępny sposób mieszkańcy zobaczyli, na co przeznaczone są ich podatki – mówi Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego.

– Chcemy, żeby mieszkańcy zrozumieli, jak skonstruowany jest budżet miasta: z czego czerpiemy dochody, na co je wydajemy, ile wynosi zadłużenie miasta, czy w danym roku mieliśmy nadwyżkę czy deficyt i jakiej wielkości - dodaje Drozd-Wiśniewska.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz tłumaczy: - Chodzi nam o to, żeby ludzie mieli twarde dane. Każdy może je zobaczyć, wyciągnąć wnioski i ocenić sam, jak działa budżet miasta. Bez naszych komentarzy, bez propagandy. To najlepsze lekarstwo na populizm, na podejrzliwość. Można mnie krytykować, ale niech ludzie przynajmniej wiedzą, dlaczego mnie krytykują. Bez bezpodstawnego hejtu.

Katarzyna Drozd-Wiśniewska poleca także stronę www.gdansk.pl/urzad/cennik. Można na niej sprawdzić, jakie wydatki ponoszą osobiście mieszkańcy, a jakie – miasto. Np. utrzymanie dziecka w przedszkolu kosztuje miesięcznie 838 zł, z czego miasto dopłaca 718 zł. Można też zobaczyć, ile miasto dopłaca do przedstawienia teatralnego, występu chóru i ile kosztuje utrzymanie basenu miejskiego.

Znalazły się tam także dane o zarobkach urzędników: prezydent Adamowicz pobiera miesięcznie 8,6 tys. zł netto, jego zastępcy o 40 złotych mniej. Prezesi spółek komunalnych dostają na rękę po 12,4 tys. zł. Strażnik miejski z 10-letnim stażem zarabia 2,2 tys.

Drozd-Wiśniewska dodaje, że co prawda na razie najnowsze dane dotyczą roku 2014, ale od marca, gdy zostanie zamknięty rok budżetowy, powinny być uzupełnione o te z 2015 roku. Strona będzie też rozwijana o nowe, bardziej szczegółowe zakładki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • czytelnik, 2016-02-03 21:34:46

  Do Radny małej Gminy: Z tego co gdzieś czytałem, że będą zmiany w wynagrodzaniu wójtów, burmistrzów poprzez wprowadzenie max kowt wynagrodzenia wg progów w zależności od liczby mieszkańców
 • Radny małej Gminy, 2016-02-03 21:19:21

  Te zarobki są poruwnuwalne . Nasz wójt zarabia tyle samo co prezydent Gdańska czyli maksymalną stawkę 12.600 brutto czyli około 8600 netto.jestem radnym na wsi i wiem źe to jest chore!!
 • pytam szczerze, 2016-02-02 21:59:14

  Czy to prawda, że prezydent tak dużego miasta zarabia mniej niż u nas na wsi sołtys zwany wójtem?