PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk wspiera mieszkańców w aktywności społecznej i sportowej

 • pt/pap    31 grudnia 2016 - 13:59
Gdańsk wspiera mieszkańców w aktywności społecznej i sportowej
Skierowany do gdańszczan program "Moc sąsiedztwa - Lokalna energia" ma zachęcać lokalne społeczności do działań na rzecz rozwoju swoich dzielnic i ulic (fot.gdansk.pl)

W 2017 roku mieszkańcy Gdańska uzyskają m.in. dostęp do aplikacji pozwalającej na przegląd i rezerwację obiektów sportowych zarządzanych przez miasto, a także będą mogli skorzystać z funduszu małych grantów w wysokości 500 zł na inicjatywy integrujące lokalne społeczności - poinformował Urząd Miasta.
Skierowany do gdańszczan program "Moc sąsiedztwa - Lokalna energia" ma zachęcać lokalne społeczności do działań na rzecz rozwoju swoich dzielnic i ulic, a także do większej aktywności sportowej. Efekty programu mają być widoczne na wiosnę przyszłego roku.

Na marzec przyszłego roku zapowiadane jest pilotażowe uruchomienie aplikacji "Sport planner", która ma ułatwić rezerwację gminnej infrastruktury sportowej, np. boisk szkolnych, sal gimnastycznych. Rozwiązanie ma dostarczyć mieszkańcom, także niepełnosprawnym, opis wszystkich obiektów sportowych w mieście oraz umożliwić ich rezerwację.

Dyrektor Biura Zarządu Fundacji Gdańskiej, Paweł Buczyński wyjaśnił, że obecnie wynajęcie takiej sali czy boiska zajmuje dużo czasu - trzeba pójść np. do szkoły, podpisać umowę. Aplikacja ma pozwolić na usprawnienie tego procesu, a tym samym zwiększenie dostępności do tych obiektów. "Będzie można przez internet zarezerwować np. salę do koszykówki na dany dzień, godzinę i zapłacić za jej wynajęcie, nie wychodząc z domu" - mówił.

Program "Moc sąsiedztwa - Lokalna energia" ma się też przyczynić do podniesienia jakości życia w gdańskich dzielnicach dzięki poprawie relacji sąsiedzkich czy pomocy w rozwiązywaniu codziennych trudności. Buczyński wyjaśnił, że intencją jest aby gdańszczanie w ramach organizowanych w mieście od kilku lat "Gdańskich dni sąsiadów" mających integrować lokalną wspólnotę +echcieli pójść krok dalej. Wyjaśnił, że chodzi o zainspirowanie mieszkańców do dalszych działań na rzecz integracji lokalnej.

Jako przykłady takich działań podał budowę podjazdu w przychodni, naprawę elementu infrastruktury, ale też organizację jakiegoś warsztatu, zajęć czy spotkania z prawnikiem. "Możliwości jest bardzo dużo, ale będziemy sprawdzać, czy planowane działania będą służyć lokalnej społeczności a nie prywatnej osobie czy komercyjnemu przedsięwzięciu" - wyjaśnił.

Takie działania mają być finansowane z Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego. "Wystarczy napisać prosty projekt, w którym mieszkańcy wskażą, co chcieliby zrobić dla dzielnicy, ulicy czy podwórka, na którym się spotykają" - dodał. Przewiduje się przyznanie na takie cele 80 grantów po 500 zł każdy.

Przyznał, że 500 zł nie pozwoli zrealizować jakiegoś spektakularnego przedsięwzięcia, ale może pomóc w zmotywowaniu mieszkańców do zrobienia czegoś dla wspólnego dobra.

Gdańskie Dni Sąsiadów

W tegorocznych "Gdańskich Dniach Sąsiadów", których celem jest integracja mieszkańców, uczestniczyło rekordowe, ponad 25 tys. osób. W czerwcu zorganizowanych zostało ponad 220 spotkań np. przy grillu, z okazji święta ulicy, dzielnicy czy szkoły.

Buczyński powiedział, że trwają prace nad stworzeniem na Dolnym Mieście punktu, które będzie miejscem pierwszego kontaktu i wsparcia w sprawach, które z punktu widzenia mieszkańców dzielnicy mogą wydawać się trudne do ruszenia z miejsca".

"Chcielibyśmy żeby było to takie miejsce, do którego jak się wejdzie, to się nie wyjdzie z kwitkiem" - dodał. Wyjaśnił, że mogą to być sprawy zarówno indywidualne jak i dotyczące większej grupy mieszkańców, związane z poprawą funkcjonowania dzielnicy np. zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu czy tramwaju, uruchomienie dodatkowej linii komunikacji publicznej.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.