PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdański model integracji imigrantów do konsultacji

  • pt    6 kwietnia 2016 - 11:50
Gdański model integracji imigrantów do konsultacji

Gdańsk przyciąga turystów i emigrantów (fot.gdańsk.pl)

• Po blisko roku prac nad stworzeniem pierwszego w Polsce Modelu Integracji Imigrantów nadszedł czas na konsultacje społeczne.
• W kwietniu i maju model zostanie zaprezentowany mieszkańcom Gdańska, instytucjom i organizacjom miejskim, a także organizacjom pozarządowym.
Gdański Model Integracji Imigrantów to wynik prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego zespołu, który Paweł Adamowicz powołał w maju 2015. Jest to pierwszy w Polsce międzysektorowy i interdyscyplinarny zespół ds. modelu integracji imigrantów.

W jego skład weszło ponad 140 osób reprezentujących ponad 70 różnorodnych podmiotów. Celem prac zespołu było przygotowanie strategii integracji nowych mieszkańców miasta pochodzących z różnych części świata. Obecnie prace nad gdańskim Modelem Integracji Imigrantów weszły w etap konsultacji i wdrażania.

- Przyjęcie i integracja imigrantów jest ważnym zagadnieniem, z którym mierzy się wiele miast europejskich. W Gdańsku wiemy jak ważne jest, by wykorzystać potencjał wykształconych, aktywnych i przedsiębiorczych imigrantów, tak by mogli być częścią naszej społeczności. Gdański Model Integracji Imigrantów jest pierwszym takim dokumentem w Polsce – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Adresatami Modelu Integracji Imigrantów są mieszkający i pracujący w Gdańsku imigranci. To ich potrzeby i problemy były punktem wyjścia prac przy dokumencie. Opracowany model pomógł je zidentyfikować i odpowiedzieć na nie tak, by mogli stać się częścią społeczności miejskiej.

Jest to dokument pokazujący główne obszary i kierunki działań, zmierzające do prowadzenia skutecznej i efektywnej polityki integracyjnej w samorządzie lokalnym. Proponowane działania prognozowane są w perspektywie najbliższych kilku lat.

- Nie było zadaniem zespołu tworzyć całościową politykę lub strategię imigracji dla miasta Gdańsk, członkowie zespołu nie prowadzili dyskusji o działaniach prowadzących do zwiększenia lub zmniejszenia liczby imigrantów w Gdańsku - informuje Piotr Olech, zastępca dyrektora ds. integracji społecznej Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Teraz po zakończeniu prac nad modelem czas na szerokie konsultacje dokumentu z udziałem mieszkańców, organizacji i instytucji gdańskich, trójmiejskich, ogólnopolskich, a także międzynarodowych – dodaje Olech.

W najbliższych dniach Model Integracji Imigrantów w Gdańsku zostanie przedstawiony na spotkaniu z zarządami dzielnic w Gdańsku, podczas Komisji i Sesji Rady Miasta oraz podczas Młodzieżowej Rady Miasta. Konsultacje przeprowadzane będą także z różnymi grupami społecznymi.

Mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z dokumentem za pośrednictwem strony www.gdansk.pl, gdzie umieszczona będzie ankieta, za pośrednictwem której będzie można zgłaszać swoje uwagi. W maju i czerwcu odbędą się dwa otwarte dla mieszkańców Gdańska spotkania, podczas których zaprezentowany zostanie Model Integracji Imigrantów (14 maja w ECS).

Na zakończenie konsultacji 4 czerwca odbędzie się debata „Imigranci a uchodźcy – Fakty i mity”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.