PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdynia liderem polityki senioralnej. Poznań chce czerpać z jej doświadczeń

  • MN    4 października 2017 - 11:51
Gdynia liderem polityki senioralnej. Poznań chce czerpać z jej doświadczeń
Gdynia uzyskała tytuł Miasta Przyjaznego Starzeniu od WHO. (fot. pixabay)

Prezydenci Gdyni i Poznania podpisali deklarację współpracy w obszarze polityki senioralnej. Wzorem do naśladowania ma być właśnie Gdynia.
• Gdynia za swoją politykę senioralną otrzymała prestiżowe wyróżnienie od Światowej Organizacji Zdrowia, była też dwukrotnie nagradzana przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

• Z doświadczeń gdynian ma skorzystać także Poznań. Władze miasta portowego liczą, że ich tropem pójdą też inne samorządy w Polsce.

• W ramach dalszego rozwoju polityki senioralnej w Gdyni władze miasta chcą konsultować polityki miejskie w międzypokoleniowym gronie.

Od kilku lat demografowie biją na alarm z powodu podnoszącej się średniej wieku mieszkańców miast. W Gdyni tendencję tę zauważono już 13 lat temu i opracowano filary miejskiej polityki senioralnej. Oparto ją na trzech podstawach - opiece, aktywizacji i partycypacji.

Ukoronowaniem wieloletnich działań na rzecz seniorów jest, przyznany Gdyni w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako pierwszemu miastu w Polsce, tytuł Miasta Przyjaznego Starzeniu. Tym samym Gdynia stała się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu, skupiającej ponad 300 miast z całego świata i obejmującej ponad 100 milionów mieszkańców. Po Gdyni do tego prestiżowego grona dołączył Poznań. Od października bieżącego roku oba miasta, wraz z innymi samorządami w Polsce, działać będą na rzecz stałego podnoszenia jakości życia osób starszych.

Czytaj też: Obywatelski Parlament Seniorów: Razem o polityce senioralnej w kraju i w regionach

Teraz prezydenci Gdyni i Poznania Wojciech Szczurek oraz Jacek Jaśkowiak podpisali deklarację współpracy w obszarze polityki senioralnej. Dzięki temu dobre praktyki, od kilkunastu lat wprowadzane w Gdyni, będą mogły być jeszcze skuteczniej propagowane w całym kraju.

- Cieszymy się, że to, co z sukcesami od lat wdrażane jest w Gdyni, będziemy mogli jeszcze szerzej niż do tej pory pokazywać i, mam nadzieję, zaszczepiać w całym kraju. Jednocześnie będziemy zwracać uwagę na potrzebę konsultowania polityk miejskich w szerokim, międzypokoleniowym gronie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Czytaj też: Długi: Emeryci zadłużeni na miliardy złotych. W którym województwie najgorzej?

W dniach 19 i 20 października w Poznaniu ma zostać zorganizowana konferencja, na której Gdynia zaprezentuje swoje doświadczenia w zakresie polityki senioralnej.

Dodajmy, że miasto portowe oprócz tytułu przyznanego przez WHO, zostało też dwukrotnie nagrodzone przez Rzecznika Praw Obywatelskich wpisem do Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stefan Jucha, 2017-10-05 16:53:00

    jest to bezcenny przykład rozumienia potrzeby działania skutecznego na rzecz seniorów.Składam Życzenia Panom Prezydentom za tą inicjatywę-niech pozostali czynią to samo a nawet lepiej.