PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwiccy radni w obronie czołgu

  • PAP/JS    17 listopada 2016 - 20:45
Gliwiccy radni w obronie czołgu
Czołg stanął w Gliwicach w maju 1945 r., zaraz po defiladzie I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, zorganizowanej na placu Krakowskim (fot.24gliwice.pl)

• Rada Miasta Gliwice opowiedziała się za pozostawieniem w tym mieście czołgu T34, stojącego od ponad 70 lat na skwerze w centrum Gliwic.
• 24 listopada czołg ma trafić do muzeum w Bydgoszczy.
• Resort obrony uzasadnia to ustawą dekomunizacyjną.
Radni w swojej uchwale odnieśli się negatywnie do planów wywiezienia czołgu do Muzeum Wojsk Lądowych, zdecydowali też o przekazaniu jej ministrowi obrony narodowej oraz Wojskowemu Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, który podjął decyzję w tej sprawie. W uzasadnieniu argumentują, że czołg w ciągu ponad 70 lat stał się "trwałym elementem krajobrazu tej części Gliwic". Plany przekazania go do muzeum w Bydgoszczy wzbudziły - jak podkreślili radni - "szerokie niezadowolenie mieszkańców miasta Gliwice".

Potwierdził to rzecznik prezydenta Gliwic Marek Jarzębowski. "Wśród głosów, które do nas skierowali mieszkańcy w tej sprawie, zdecydowanie przeważają te za pozostawieniem czołgu w mieście. Stosunek tych +za+ do tych +przeciw+ to 8:2. Cóż jednak możemy zrobić, skoro miasto nie jest właścicielem czołgu. Właściciel może zrobić ze swoją rzeczą to, co uznaje za stosowne" - powiedział.

Zdaniem gliwickiego radnego PO Kajetana Gorniga, skwer z czołgiem to po prostu jedno z charakterystycznych miejsc Gliwic, bliskie sercom mieszkańców. "Wielu z nas bawiło się przy tym czołgu jako dzieci. Polscy żołnierze wracali nim do ojczyzny. Szkoda, że nikt nie chce słuchać w tej sprawie mieszkańców, to niezrozumiałe" - komentował w czwartek.

Jak poinformował PAP Oddział Mediów Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, planowane przekazanie czołgu T-34, stojącego w Gliwicach u zbiegu ulic Powstańców Warszawy i Jasnogórskiej, do zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy jest konsekwencją zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

"Pozbawienie czołgu charakteru pomnika może nastąpić, zgodnie z art. 91 ustawy o Agencji Mienia Wojskowego jako mienia zbędnego dla resortu obrony narodowej, w drodze przekazania obiektu do placówki muzealnej, która dodatkowo zapewni mu odpowiednie warunki przechowywania i właściwą konserwację" - przekazał resort obrony.

Jak poinformował, 27 października 2016 r. dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych uzyskał potwierdzenie likwidacji pomnika w Gliwicach i propozycję przejęcia czołgu. Jednocześnie Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych poinformował muzeum o terminie transportu czołgu T-34 do Bydgoszczy, który ustalono na 24 listopada 2016 r.

Czołg stanął w Gliwicach w maju 1945 r., zaraz po defiladzie I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, zorganizowanej na placu Krakowskim. Maszyna zakończyła swój szlak bojowy w Melniku pod Pragą. Przez dekady opiekowali się nią kombatanci z korpusu drezdeńskiego, potem uczniowie pobliskiego gimnazjum. Leciwy pojazd jest podziwiany zwłaszcza przez najmłodszych gliwiczan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • plus, 2016-11-17 22:00:32

    i chociaż jestem członkiem PiS to coraz mniej mi się podobają te rządy