PARTNER PORTALU
 • BGK

Gliwice, afera z czołgiem: Radni i społecznicy bronią zabytku, co na to magistrat?

 • aw/24gliwice.pl    4 listopada 2016 - 12:08
Gliwice, afera z czołgiem: Radni i społecznicy bronią zabytku, co na to magistrat?
5 listopada odbędzie się happening na skwerze przy ul. Powstańców Warszawy (fot.24gliwice.pl)

• Gliwiczanie nie zgadzają się z decyzją wojska o przeniesieniu czołgu T-34 do muzeum w Bydgoszczy. Czołg stoi w Gliwach od końca II wojny światowej i stał się elementem krajobrazu miasta.
• Jak podkreśla MON, w sprawie dalszych losów zabytku, wojsko kontaktowało się z gliwickimi urzędnikami już ponad rok temu. Decyzja o przenosinach nie jest ostateczna, ale inicjatywa leży po stronie prezydenta Gliwic.
Czołg T-34 to własność 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Sensacyjna wiadomość o przenosinach gliwickiego czołgu do Bydgoszczy wywołała falę komentarzy, która szybko przerodziła się w konkretne działania.

Społecznicy bronią czołgu

– Pragniemy wyrazić nasz sprzeciw i oburzenie tą decyzją. Ten zabytek techniki na stale wpisał się w krajobraz miasta, jest charakterystycznym miejscem na mapie, mieszkańcy zaakceptowali go i przywykli do jego obecności – piszą w apelu adresowanym do Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojewody Śląskiego oraz prezydenta Gliwic gliwiccy społecznicy.

– Obiekt ten to dla nas symbol przeszłości, jakich naprawdę mało w Gliwicach. Wobec powyższego, razem z mieszkańcami protestujemy przeciwko tej decyzji i prosimy o jej cofnięcie, a w konsekwencji pozostawienie zabytku w Gliwicach – napisali przedstawiciele Ośrodka Studiów o Mieście (OSOM), którzy organizują też w najbliższą sobotę, 5 listopada specjalny happening na skwerze przy ul. Powstańców Warszawy.

W ramach akcji „#CzołgJestNasz”, organizatorzy chcą zrobić być może ostatnie „selfie” z zabytkiem, który wkrótce ma opuścić Gliwice (według informacji przekazanej przez Magistrat pomnik zniknie z Gliwic do 5 grudnia). Na facebooku powstała też specjalna grupa: Spontaniczny Komitet Obrony Czołgu – Gliwice.

W obronę czołgu zaangażowali się także radni, przygotowując projekt uchwały intencyjnej, w której Rada Miasta będzie mogła wyrazić dezaprobatę wobec tej decyzji.

Poseł Jarosław Gonciarz i radny Bartłomiej Kowalski zamierzali interweniować do Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusza Łukowskiego. To właśnie Inspektorat Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zdecydował o przekazaniu gliwickiego zabytku do bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych.

Wojsko chciało oddać czołg miastu, miasto analizuje

Wojsko Polskie wydało oświadczenie w sprawie przenosin czołgu T-34 do Bydgoszczy. Czołg T-34 to własność 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Jak przekazał rzecznik oddziału ppłk Krzysztof Zapotoczny, wojsko czyniło wcześniej starania by nieodpłatnie przekazać zabytek w ręce miasta.

– 27.08.2015 r. został skierowany wniosek do prezydenta Miasta Gliwice o przyjęcie od 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego na ewidencję wymienionego czołgu T-34. […] 06.06.2016 r. prezydent Miasta Gliwice poinformował Komendanta 4 Wojskowego Oddziału Wojskowego, że miejsce, w którym znajduje się wymieniony czołg T-34 zostało skreślone z Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego decyzją Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na podstawie Oświadczenia Rady Walk i Męczeństwa o stanie i statusie rosyjskich miejsc pamięci w Polsce z dnia 13.10.2015 r – czytamy w oświadczeniu przekazanym mediom.

W związku z otrzymaną odpowiedzią, gliwicki oddział wystąpił do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z wnioskiem „o zagospodarowanie czołgu T-34 na potrzeby Wojska Polskiego.” Wybór padł na Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

– Jeżeli T-34 nie jest mile widziany w Gliwicach, to zostaje zabrany i będzie na razie w Bydgoszczy. Skoro otrzymaliśmy taką propozycję to dziwne gdybyśmy z niej nie skorzystali- poinformował dr Mirosław Giętkowski, dyrektor bydgoskiej placówki.

MON podkreśla, że decyzja o przeniesieniu czołgu nie jest ostateczna.

– W dalszym ciągu […] prezydent Gliwic lub inna uprawniona instytucja mogą wystąpić do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie wymienionego czołgu T-34 – podsumowuje oświadczenie wojsko.

Jeżeli tak się nie stanie zabytek zniknie z Gliwic do 5 grudnia. – Sprawa czołgu będzie jeszcze analizowana – informuje krótko gliwicki magistrat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Szwejk, 2016-11-07 07:21:35

  Czyli w skrócie: władze miasta nie chcą od wojska czołgu przyjąć ale też nie chcą wojsku czołgu oddać. Ta jednostka chorobowa ma swoją nazwę - Zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
 • mc.gregor67, 2016-11-05 16:13:07

  jeszcze wielką czerwoną gwiazdę mu namalujcie - porabane czerwone debile
 • OLO, 2016-11-05 08:21:37

  Na miejscu czołgu stanie pomnik p.prezydenta Gliwic