PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina nie może ukrywać komu daje stypendia

 • pt    28 grudnia 2016 - 09:50
Gmina nie może ukrywać komu daje stypendia
Lista sportowców otrzymujących stypendia ma być jawna - uznał sąd. (fot.geotermia-uniejow.pl)

• Gmina ma obowiązek poinformować komu przyznała stypendia sportowe – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
• Odmowy takiej informacji nie można tłumaczyć ochroną danych osobowych.
Mieszkanka gminy A. wystąpiła do urzędu z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej imiennej listy zawodników, którzy otrzymali od gminy sportowe stypendia.

Gmina przekazała wnioskodawczyni jednak tylko anonimowe dane z wysokością dotacji. Jak wyjaśniono, prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osób fizycznych.

Gmina uznała, że żądane informacje zostały udostępnione, a ograniczenie dostępu do danych osobowych (imion i nazwisk) zawodników, w większości będących osobami niepełnoletnimi, niepełniących żadnych funkcji publicznych znajduje uzasadnienie w treści art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

- Nie sposób przy tym przyjąć, by osoby te były kontrahentami gminy. Podmiotem otrzymującym dotację jest bowiem osoba prawna - działający w formie stowarzyszenia klub sportowy – tłumaczył urząd.

Mieszkanka złożyła jednak skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.

Sąd stwierdził, że żądane przez skarżącą informacje dotyczące ilośści oraz imion i nazwisk zawodników mają charakter informacji publicznej.

Jak podkreślił WSA „wiążą się bowiem one z wydatkowaniem środków publicznych i dotyczą sposobu realizowania przez gminę czy miasto jej zadań ustawowych polegających na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty z zakresu kultury fizycznej i turystyki’.

Zdaniem sądu, oznacza to, że po pierwsze, wnioskowana przez skarżącego informacja ma charakter informacji publicznej i po drugie, burmistrz miasta jest podmiotem zobowiązanym do jej udostępnienia.

Jak zauważył sąd, nie budzi wątpliwości, że przekazanie stronie anonimowych danych dotyczących zawodników, bez wskazania ich imion i nazwisk, wobec jednoznacznej treści wniosku, nie stanowi udostępnienia żądanej informacji publicznej.

Odnosząc się do zaprezentowanej przez organ administracji publicznej argumentacji, dotyczącej ochrony danych osobowych i prawa do prywatności WSA dodał, że powołanie się na ochronę danych osobowych, czy też prawo do prywatności powinno prowadzić do wydania decyzji odmownej wydanej na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z którym odmowa udostępnienia informacji publicznej przez organ władzy publicznej następuje w drodze decyzji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • jace, 2017-02-06 16:31:51

  Bardzo proszę o podanie sygnatury oraz daty orzeczenia WSA
 • obywatel piszczyk, 2017-01-07 18:10:28

  Do ratio: Kolesie w gminach i tak mają raj na ziemi i robią co chcą i z nikim się nie licząc, bo praktycznie w tej chwili nikt nie ma nad nimi kontroli. Nadęci komunistyczni urzędnicy, jeszcze z poprzedniego nadania,mają się całkiem dobrze. a wypracowane przez nich przez 8 lat za poprzedniej władzy ...układy i układziki pozwalają im na bezkarność oraz nadużycia, bo w gminach wciąż jeszcze ręka rękę myje.  rozwiń
 • wszyp, 2016-12-29 10:04:17

  Z jakiego dnia jest to orzeczenie i jaką ma sygnaturę?