PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy Grabówka i Szczawa: Jest orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego

 • MIW    1 czerwca 2017 - 17:29
Gminy Grabówka i Szczawa: Jest orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego
Zdaniem sędziów TK Rada Ministrów anulując rozporządzenie o powołaniu gmin Szczawa i Grabówka naruszyła Konstytucję i ustawę o samorządzie gminnym. (fot. pixabay.com)

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie decyzji Rady Ministrów o uchyleniu rozporządzenia powołującego do istnienia gminy Szczawa (woj. małopolskie) i Grabówka (woj. podlaskie). Sędziowie jednomyślnie uznali, iż rząd anulując decyzję poprzedniej ekipy nie dochował warunków formalnych, gdyż nie przeprowadził konsultacji z mieszkańcami jednostek samorządu terytorialnego, których rozporządzenie to dotyczyło.
• Zdaniem sędziów TK, Rada Ministrów anulując rozporządzenie o powołaniu gmin Szczawa i Grabówka naruszyła Konstytucję i ustawę o samorządzie gminnym.

• Trybunał wytknął fakt nieprzeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców, których sprawa miała dotyczyć.

• Zwrócił też uwagę, iż rząd uchylił rozporządzenie, które jeszcze nie weszło nawet w życie.

Sprawa bycia lub niebycia obu gmin ciągnie się od kilku już lat. Sprawa wydawała się rozstrzygnięta, kiedy to latem 2015 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o utworzeniu gminy Szczawa (wcześniej jej teren należał do gminy Kamienica) oraz gminy Grabówka (wcześniej stanowiła część gminy Supraśl). Radość „separatystów” nie trwała długo, bo raptem po kilku miesiącach, w grudniu tego samego roku, nowy rząd podjął decyzję o wycofaniu się z decyzji poprzedników. Podjął, gdyż o to zabiegały władze pomniejszonych skutkiem „secesji” Szczawy i Grabówki samorządów (przeciwko podziałowi w referendach wypowiedziała się też większość uczestniczących w nich mieszkańców, aczkolwiek trzeba zauważyć, że na terenie samych obszarów zainteresowanych secesją wyniki były zgoła inne).

Tyle, że – jak dziś (1 czerwca) stwierdził Trybunał Konstytucyjny – przyjmując rozporządzenie z 28 grudnia 2015 r. (tj. uchylające rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i Grabówka) Rada Ministrów naruszyła art. 7 i art. 92 ust. 1 Konstytucji, a także art. 4a ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. O co konkretnie chodzi? Otóż, zdaniem sędziów Trybunału, Rada Ministrów „nie dochowała trybu wydania rozporządzenia uchylającego”, gdyż nie zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami jednostek samorządu terytorialnego, których rozporządzenie to dotyczyło.

- Zdaniem Trybunału, wcześniejsze przeprowadzenie konsultacji dotyczących wydania rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka nie usprawiedliwia tego, że Rada Ministrów nie skonsultowała uchylenia tego rozporządzenia z mieszkańcami. Konsultacje dotyczące utworzenia gmin były przeprowadzone w innym celu niż ten, który zamierzano osiągnąć, wydając rozporządzenie uchylające. Z tego względu nie można uznać, że rozporządzenie uchylające spełniło wymogi przepisów upoważniających zawartych w ustawie o samorządzie gminnym, a w konsekwencji – wymogi określone w art. 92 ust. 1 i art. 7 konstytucji – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia TK. Trybunał wytknął też Radzie Ministrów, że rozporządzenie uchylające datowane jest na 28 grudnia 2015 r. , a zatem wydane zostało tuż przed zaplanowanym na 1 stycznia 2016 r. wejściem w życie rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka.

- W ocenie TK, takie działanie prawodawcze Rady Ministrów budzi wątpliwość co do jego zgodności z zasadą budowania zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa – stwierdzili sędziowie Trybunału.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • SZCZAWA, 2017-06-07 08:33:54

  Kiedy publikacja orzeczenia TK? To bezprawie nie może trwać w nieskończoność.
 • SZCZAWA, 2017-06-02 13:24:28

  Teraz tylko czekać kiedy bezprawie usuną, chyba że bedą brnąć dalej w ślepy zaułek.
 • Grabówka, 2017-06-02 10:38:58

  Do SZCZAWA: Dziękujemy Wzajemnie Wszystkiego Najlepszego na nowej drodze do rozwoju.