PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: "Będziemy współpracować z rządem"

  • PAP/MN    12 września 2017 - 15:59
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: "Będziemy współpracować z rządem"
Kazimierz Karolczak szefem metropolii. Na zdjęciu w towarzystwie Arkadiusza Chęcińskiego (prezydent Sosnowca) i Małgorzaty Mańki-Szulik (prezydent Zabrza). Fot. PTWP

Integracja komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w oparciu o wspólny bilet ma być pierwszym zadaniem tej nowej struktury samorządu. We wtorek (12 września) w Katowicach wybrano władze metropolii - jej zarządem pokieruje Kazimierz Karolczak, a zgromadzeniem - Marcin Krupa.
• Prezydent Katowic wyraził zadowolenie, że udało się wypracować kompromis i wybrać władze metropolii.

• Karolczak powiedział, że to historyczny moment po kilkunastu latach ubiegania się o utworzenie metropolii w woj. śląskim.

• Metropolia ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym. 

We wtorek samorządowcy z 41 gmin tworzących metropolię kontynuowali przerwane dwa tygodnie temu obrady zgromadzenia. Przewodniczącym zgromadzenia metropolii został, z poparciem 39 gmin, prezydent Katowic Marcin Krupa, a przewodniczącym zarządu - dotychczasowy członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak, za którym głosowało 37 członków metropolii.

Wybrano także pozostałych członków zarządu metropolii, którymi zostali: skarbnik Katowic Danuta Kamińska, b. prezes Enei i b. wiceprezes grupy Tauron Krzysztof Zamasz, naczelnik wydziału zamówień publicznych w gliwickim magistracie Grzegorz Kwitek oraz prezes parku przemysłowo-technologicznego EkoPark w Piekarach Śląskich Karolina Wadowska (Karolczak zgłosił jej kandydaturę po tym, gdy większości w głosowaniu nie uzyskał inny kandydat, b. wicewojewoda śląski, obecny prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Pilot).

Historyczny moment

Prezydent Katowic wyraził zadowolenie, że udało się wypracować kompromis i wybrać władze metropolii. "Ruszamy do pracy, bo czeka nas ciężka praca, jesteśmy na samym początku budowy metropolii(...). Cieszę się, że wreszcie jesteśmy w tym miejscu i możemy rozpocząć fizyczne działania, zauważalne już przez naszych mieszkańców (...). Zwyciężyła metropolia i zwyciężyła demokracja" - skomentował Krupa wtorkowe decyzje Zgromadzenia, odnosząc się do wcześniejszych sporów personalnych dotyczących władz metropolii.

Pytany, jak może układać się współpraca metropolii z rządem PiS, Krupa odpowiedział: "będziemy wszystko robili, żeby ta współpraca była jak najlepsza, ale to nie do nas pytanie, tylko pytanie bardziej do rządu". Szef zarządu metropolii Kazimierz Karolczak deklarował współpracę z rządem i dziękował mu za decyzje dotyczące utworzenia metropolii.

"Mam nadzieję, że to jest historyczny moment, ponieważ kilkanaście lat mieszkańcy oraz włodarze poszczególnych miast i gmin ubiegali się o to, by ta metropolia powstała; tak więc dziękuję również polskiemu rządowi za to, że do tego doprowadził i wszystkim tym, którzy do tego się przyczynili" - mówił Karolczak po wyborze na szefa zarządu metropolii.

Czytaj też: Śląska metropolia nie pokona Wrocławia, czy Łodzi. Potrzebne duże Katowice×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.