PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia bez szefa i zarządu. Zgromadzenie zostało przerwane

  • MN    29 sierpnia 2017 - 16:40
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia bez szefa i zarządu. Zgromadzenie zostało przerwane
Nie wybrano szefa i zarządu metropolii na pierwszej sesji, która odbyła się 29 sierpnia. (fot. UM Katowice)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie ma zarządu ani przewodniczącego. Pierwsza sesja zgromadzenia metropolii zakończyła się fiaskiem.
• Decyzję o włączeniu do porządku obrad wyboru szefa i zarządu metropolii podjęto w głosowaniu.

• Podczas sesji miał być też wybrany przewodniczący zgromadzenia. Jedynym kandydatem był Marcin Krupa, który nie uzyskał wymaganej liczby głosów.

• Zgromadzenie zostało przerwane i przełożone na 12 września. 

We wtorek (29 sierpnia) zapadła decyzja, aby na pierwszym zgromadzeniu metropolii wybrać zarząd wraz z przewodniczącym metropolii – wbrew pierwotnym zapowiedziom prezydenta Katowic Marcina Krupy, który chciał ten wybór odłożyć w czasie.

Za wprowadzeniem do porządku wtorkowych obrad wyboru szefa i zarządu metropolii opowiedzieli się przedstawiciele 41 gmin podczas głosowania. Ale problem pojawił się niedługo później, gdy rozpoczęło się głosowanie nad wyborem przewodniczącego zgromadzenia.

Czytaj też: Marcin Krupa wymownie: "Zarząd nie jest obligatoryjny do rozpoczęcia działalności

Kandydatem był Marcin Krupa, prezydent Katowic i pełnomocnik rządu ds. utworzenia metropolii. Był jedynym kandydatem, więc wybór wydawał się formalnością. Tymczasem za jego kandydaturą opowiedziały się 22 gminy, 14 wstrzymało się od głosu a 5 było przeciw. Prezydent Katowic tym samym nie uzyskał podwójnej większości głosów, która była wymagana przy wyborze przewodniczącego.

Czytaj też: Kto zostanie przewodniczącym pierwszej w Polsce metropolii?

Po nieudanym głosowaniu na przewodniczącego zgromadzenia, wójt gminy Gierałtowice, który prowadził pierwsze obrady zgromadzenia metropolii, przerwał sesję na dwa tygodnie. Kontynuację zaplanowano na 12 września. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Snake, 2017-08-30 01:17:18

    Co to ma znaczyć że wstrzymali się od głosu - to po co oni tam są chyba aby podejmować decyzje a nie być niezdecydowani To zbyt ważne sprawy aby takich nieudolnych przedstawicieli gmin dawać jako reprezentantów