PARTNER PORTALU
 • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia czy Silesia? Nie nazwa jest tu najważniejsza

 • aw    26 lutego 2018 - 15:29
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia czy Silesia? Nie nazwa jest tu najważniejsza
Siłą regionu ma być jedność a nie nazwa (fot. PTWP)

- Wydaje się, że całkowicie bez znaczenia jest – czy Metropolia będzie nazywała się Silesia, Katowicka, Śląsko-Zagłębiowska czy Górnośląska, czy może jeszcze inaczej - mówi Piotr Rybicki, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreślając, że gminy w regionie tracą czas na drugorzędne spory.
 • Z początkiem 2018 roku rozpoczęła działalność Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
 • Od samego początku jej powołania trwa ożywiona dyskusja jak powinna nazywa się Metropolia obejmująca 41 gmin i miast województwa śląskiego.
 • Również podczas tegorocznej edycji Konferencji „Property”, odbywającej się w Katowicach 15-16 lutego, temat ten był żywy. O komentarz poprosiliśmy Piotra Rybickiego, wiceprezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Czy Chorzów miał szansę być jednym z miast gospodarzy EURO 2012? Czy miał szansę pokonać Kraków, Gdańsk lub Poznań? Te pytania – postawione zresztą pierwszy raz już 9 lat temu – powróciły echem na odbywającej się w ubiegłym tygodniu katowickiej edycji konferencji Property. A mowa była oczywiście o Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i szansach jakie stanęły przed całym regionem w związku z powołaniem jej do życia.

- Bo że jest to szansa - każdy wie. Walory regionu są oczywiste. Ponad 4 mln mieszkańców, kilka naprawdę dużych ośrodków biznesowych, świetna komunikacja drogowa, jedno „nasze” lotnisko i dwa naprawdę blisko, ponadto co 8. polska firma zatrudniająca powyżej 50 pracowników ma swoją siedzibę w województwie Śląskim, a także kilkunastoletnia „walka” z syndromem tylko węglowego ośrodka – w dużej mierze dzięki wielu inwestycjom w strefach ekonomicznych, ogromnej pracy ze strony uczelni i wielu innych osób – daje regionowi naprawdę duży potencjał, którego nie możemy zaprzepaścić - mówi Piotr Rybicki, wiceprezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Jak dodaje, skupienie się obecnie na zastanawianiu się… czy obecna nazwa metropolii jest właściwa, czy może trzeba by ją zmienić – powoduje, że nie korzystamy w pełni z szansy jakim jest nowa metropolia.

- Wydaje się, że całkowicie bez znaczenia jest – czy Metropolia będzie nazywała się Silesia, Katowicka, Śląsko-Zagłębiowska czy Górnośląska, czy może jeszcze inaczej. Zróbmy konkurs, ankietę lub rzućmy kostką, ale niech to nie będzie kluczowy nasz dylemat - proponuje Rybicki.- Bo siłą regionu ma być jedność. Tylko w taki sposób skorzystamy z potencjały jaki otrzymaliśmy. Niech z taką samym zapałem o region walczą zarówno Katowice, jak i Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Zabrze, Gliwice, ale także Bielsko-Biała, Cieszyn, Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Częstochowa i Kłobuck. I wszystkie inne miasta i gminy, których mam w regionie prawie 200! Odrzućmy podziały, również te polityczne - podkreśla wiceprezesem RIG w Katowicach.

Podkreśla też, że prawdziwą szansę na rozwój daje inwestycja w biznes. - Tylko wspólnie przyciągniemy ten najlepszy.I wtedy już żadne EURO nie przejdzie nam „koło nosa” - reasumuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • GZM, 2018-02-28 11:16:24

  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w skrócie GZM.pl jest krótką i łatwą nazwą do zapamiętania i promowania ! W Silesia łatwo popełnić błąd pisząc silezia.pl.
 • Karol, 2018-02-28 09:30:19

  Odwracanie uwagi i sztuczne problemy. Przyszło do działania i nagle jest problem.
 • Łukasz, 2018-02-27 15:12:31

  Byle tylko przedłużający debary nie odwróciły uwagi od głównego celu projektu.