PARTNER PORTALU
 • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jak Nowy Jork i Los Angeles

 • pt    29 maja 2017 - 09:58
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jak Nowy Jork i Los Angeles
Dziś nie trzeba promować Śląska, bo jest on już znany na całym świecie (fot. wikipedia.org)

Dlaczego walczyliśmy o nazwę metropolii? Chodzi o to by pokazać prawdę o tym gdzie się znajdujemy – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
- Dziś nie trzeba promować Śląska, bo jest on już znany na całym świecie. Dziś trzeba zająć się promocją nazwy metropolii jako organizacji – mówił w Radiu Piekary prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Po wielu sporach podjęto decyzję, że metropolia działać będzie pod nazwą „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

Prezydent Sosnowca spytany czy nazwa jest tak istotna mówił: - Myślę, że tak: odrębności, historia, nazwa to nie są wcale trzeciorzędne problemy. Chodzi o to by pokazać prawdę o tym, gdzie się znajdujemy. A wielu obcokrajowców kojarzy nazwę Śląsk z Wrocławiem.

Jak dodawał Chęciński region Zagłębia ma swoją odrębność, a jego zdaniem „od lat ta nazwa gdzieś tam była chowana, od lat starano się pokazać, że Zagłębia nie ma w województwie śląskim”.

- My cały czas walczymy o to, żeby ta nazwa pojawiała się w nazwach. Województwo nazywa się śląskie, bo ktoś tak ustalił, ale Zagłębie, Częstochowa czy Bielsko to przecież nie jest Śląsk. Sprawiedliwiej byłoby nazwać województwo katowickim, ale tego już nie zmienimy.

Na argument, że nowa nazwa metropolii jest trudna do promowania wśród obcokrajowców Chęcińskie powiedział: - Mamy skrót GZM i tego się trzymajmy, możemy się nim posługiwać tak jak Nowy Jork czy Los Angeles posługują się swoimi skrótami. Poza tym Śląska nie trzeba promować, trzeba wypromować organizację, a skrót GZM to dla niej dobra nazwa.

Czytaj też: Największa metropolia Polski z najtrudniejszą nazwą na świecie

Chęciński przyznał w Radiu Piekary, że dziwi go dlaczego Ślązacy uważają, że nazwa Śląsk jest gorsza niż Silesia?

- Dlaczego Polacy mają dostosowywać nazwę do obcych języków, nie spotkałem się z tym na świecie. Hiszpanie, Niemcy, Anglicy nikt nie nazywa swoich regionów w obcych językach. Nie rozumiem dlaczego my nie szanujemy swojego języka – mówił prezydent.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • nabuchodonozor, 2017-05-30 13:35:07

  Głupszej nazwy chyba nie dało się wymyśleć. Ciekawe, jak taka nazwa ma promować miasto za granicą, skoro Polakom ciężko ją wymówić? Nie wiem dlaczego lokalesom tak zależy na odrębności, skoro wszyscy jak jadą w tamte rejony, to mówią po prostu, ze jadą "na Śląsk", albo co najwyżej "do... Katowic" i nikt się (poza samymi zainteresowanymi) nie przejmuje, jak faktycznie nazywa się konkretna mieścina, bo to i tak jest jeden organizm.  rozwiń
 • ska, 2017-05-30 09:50:32

  Do Piotr: ale Białą już nie.
 • Piotr, 2017-05-29 20:02:44

  Bielsko to akurat jest Śląsk:)