PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: pierwsze zgromadzenie – 29 sierpnia

  • pt/pap    2 sierpnia 2017 - 15:24
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: pierwsze zgromadzenie – 29 sierpnia
Górnośląsko-Załębiowską Metropolię tworzy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego (fot.wikipedia)

29 sierpnia ma odbyć się pierwsza sesja zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – poinformował prezydent Katowic Marcin Krupa. Do tego czasu chciałby zakończyć konsultacje projektu statutu GZM i mieć już konsensus ws. składu zarządu Związku.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, powstał on 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzeszy 41 tamtejszych samorządów.

Zgodnie z ustawą Katowice mają szczególną rolę w tworzeniu metropolii. Od 1 lipca br. pełnomocnikiem ds. utworzenia związku jest prezydent Katowic, któremu ustawa daje specjalne uprawnienia związane z przygotowaniem organizacyjnym i prawnym związku (ma zadania i kompetencje zgromadzenia metropolii do dnia jego pierwszej sesji oraz zarządu - do dnia jego wyboru).

Czytaj też: Jerzy Polaczek szefem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

Jak zapewnił Krupa, przygotowany już projekt statutu GZM został rozesłany do zaopiniowania przez wszystkie 41 gmin.

"Czekamy, bodaj do czwartku, na zgłoszenia uwag i poprawek. Naniesiemy je - jeżeli będą zasadne - i przedstawimy projekt nadzorowi prawnemu wojewody. Potem musimy przekazać go do ministerstwa i zatwierdzony przez ministerstwo statut będziemy poddawali pod głosowanie" - powiedział prezydent Katowic.

"Pierwsze zgromadzenie (GZM - PAP) planujemy na 29 sierpnia. Ze statutem powinniśmy na nie zdążyć, jednak będzie to zależało od wszystkich szczebli, które projekt  musi przejść po drodze. Ja jestem zobowiązany do przedstawienia statutu, jego projekt jest gotowy. Jeżeli nie będzie jeszcze wszystkich uzgodnień potrzebnych do jego uchwalenia, nie ma problemu, by na pierwszym zgromadzeniu dyskutować na ten temat" - uznał.

Krystalizuje się skład zarządu

Zaznaczył też, że krystalizuje już skład przyszłego zarządu GZM. "Myślę, że w najbliższym czasie poznamy już może nawet pełen skład zarządu metropolii - z tą funkcją oczywiście najważniejszej osoby (przewodniczącego)" - wskazał Krupa. Wyraził nadzieję, że także w tej kwestii konsensus zostanie wypracowany jeszcze przed 29 sierpnia.

"Jeżeli będziemy mieli zgodę, co do całego zarządu, będziemy go głosowali; jeżeli nie - tak długo będziemy pracowali, aż uzyskamy pełną aprobatę" - zasygnalizował prezydent Katowic.

Pytany, czy wraz z początkiem prac organów GZM zamierza inspirować kierunki prac koncepcyjnych czy strategicznych Krupa podkreślił, że zastanawiał się nad tą kwestią. Uznał jednak, że nie chciałby stać się jedynym decydującym, co do kształtu i działania biura metropolii, które docelowo będzie zajmowało się tego typu zadaniami.

"Oczywiście zaproponuję pewne rozwiązania, natomiast myślę, że to już jest rola samego zgromadzenia i samego zarządu, aby to im było najwygodniej realizować ich cele. Narzucanie z góry często powoduje problemy" - przypomniał.

W tym m.in. kontekście wskazał na konstrukcję zapisu projektu statutu proponującego, aby posiedzenia zgromadzenia GZM odbywały się "nie rzadziej", niż co kwartał.

"Oczywiście częstsze spotkania są jak najbardziej wskazane, w szczególności w początkowym stadium tworzenia metropolii, natomiast z biegiem czasu będzie to już należało do zgromadzenia, do przewodniczącego" - zaznaczył Krupa. "Trzeba mieć świadomość, że metropolię tworzymy na wiele lat" - zastrzegł.

Zgodnie z założeniami ustawy metropolia tworzona w centralnej części woj. śląskiego ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

Górnośląsko-Załębiowską Metropolię tworzy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, o łącznej powierzchni 2553 km kw, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.