PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski. W ramach tzw. dekomunizacji rada miasta zmieniła nazwy dziewięciu ulic

  • pt/pap    31 sierpnia 2017 - 11:20
Gorzów Wielkopolski. W ramach tzw. dekomunizacji rada miasta zmieniła nazwy dziewięciu ulic
Rada Miasta Gorzowa Wlkp. przyjęła uchwałę zmieniającą nazwy ulic symbolizujących komunizm (fot. youtube.com)

Rada Miasta Gorzowa Wlkp. przyjęła uchwałę zmieniającą nazwy ulic symbolizujących komunizm. Taki obowiązek nakłada na samorządy tzw. ustawa dekomunizacyjna z kwietnia zeszłego roku.
W Gorzowie Wlkp. pierwsze podejście do przyjęcia uchwały w tej sprawie miało miejsce na jednej z czerwcowych sesji. Wówczas jednak część radnych miała swoje propozycje i projekt został wycofany z porządku obrad. Wrócił na środowej sesji, pierwszej po przerwie wakacyjnej.

Ponownie dyskusja na temat nowych nazw wzbudziła wiele emocji, zakończyła się wieczorem. Zastrzeżenia, co do niektórych propozycji mieli radni z klubów PO, Ludzie dla Miasta oraz Nowoczesny Gorzów.

Ostatecznie 13 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, ośmiu było przeciw a dwoje wstrzymało się od głosu. Propozycje zmian 10 nazw ulic przygotowała komisja ds. nazewnictwa powołana przez prezydenta miasta.

"W porównaniu do nazw przygotowanych przez komisję, gorzowscy radni na sesji dokonali dwóch zmian. Komisja proponowała zamiast Cichońskiego ulicę Cegielnianą, w ostateczności nosi imię gorzowianki Stefanii Hejmanowskiej. Komisja zgodziła się także na zmianę ulicy Krasickiego na Bielikową" - wyjaśniła dyr. Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska.

Zgodnie z uchwałą gorzowskiej rady miasta ulica 9 maja będzie nosiła nazwę Danuty Siedzikówny "Inki" i 8 Maja (została podzielona na dwa odcinki). Ulica Armii Ludowej stanie się ulicą Batalionu Zośka, a Zygmunta Berlinga zmieni się na Teresy Marii Klimek (gorzowskiej opozycjonistki).

Ulica radzieckiego generała Nikołaja Bierzarina będzie nosiła nazwę Elżbiety Zawackiej, a Stanisława Cichońskiego - Stefanii Hejmanowskiej (działaczki opozycyjnej i senator I kadencji).

Z kolei ulica Jana Krasickiego będzie ulicą Bielikową, a tabliczki z nazwiskiem Lucjana Szenwalda zostaną zmienione na upamiętniające pisarkę Elizę Orzeszkową. Ulica Franciszka Zubrzyckiego stanie się ulicą Dywizjonu 303, a Adolfa Warskiego zostanie zmieniona na Zofii Kuratowskiej.

"Nad propozycjami, które były przez nas proponowane pracowała komisja nazewnictwa, to ona je zaproponowała. Wśród nowych patronów są na pewno osoby, które zasłużyły się dla miasta, myślę, że warto je uczcić" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Uchwała wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.