PARTNER PORTALU
 • BGK

Gowin: chcemy, aby rozwój Polski miał charakter zrównoważony

 • pt/pap    28 listopada 2016 - 14:05
Gowin: chcemy, aby rozwój Polski miał charakter zrównoważony
Jarosław Gowin (fot.twitter.com/Jaroslaw_Gowin)

• O potrzebie zrównoważonego rozwoju Polski, w tym także mniejszych ośrodków akademickich, mówił w Słupsku minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
• Zapowiedział specjalne kilkuletnie wsparcie dla słupskiej Akademii Pomorskiej.
Gowin wziął w poniedziałek udział w konferencji prasowej, która odbyła się w Akademii Pomorskiej. Przed spotkaniem z dziennikarzami wicepremier spotkał się z przedstawicielami tej uczelni oraz lokalnych władz.

"Moja obecność tutaj jest wyrazem nastawienia nie tylko mojego, ale też całego rządu, aby rozwój Polski, w tym rozwój akademicki Polski, wspierać nie tylko na tych ośrodkach najsilniejszych, na wielkich metropoliach i wielkich uniwersytetach. Chcemy, aby ten rozwój miał charakter zrównoważony" - mówił Gowin.

Gowin poinformował m.in., że jednym z celów jego wizyty w Słupsku było poinformowanie władz Akademii Pomorskiej o finansowym wsparciu, w wysokości 1 mln złotych, które jeszcze w tym roku otrzyma ta uczelnia.

Tarcza antyrakietowa

"Chciałbym, aby to wsparcie było kontynuowane w następnych latach" - powiedział minister nauki przypominając, że ze względu na ulokowanie w powiecie słupskim - w Redzikowie - tarczy antyrakietowej, Słupsk jest objęty rządowym programem wsparcia.

"W mojej ocenie te działania osłonowe wobec Słupska powinny objąć także wymiar akademicki" - zadeklarował.

Pochodzący ze Słupska doradca wicepremiera Piotr Mueller dodał, że ów milion złotych wsparcia słupska uczelnia otrzyma jeszcze w grudniu, a kwota ta związana jest przede wszystkim z połączeniem tej państwowej uczelni z prywatną Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój kadry naukowej.

"W perspektywie będzie możliwe uruchomienie wieloletniego programu w ramach rekompensaty za umieszczenie tarczy antyrakietowej w okolicach Słupska, które to pieniądze będą przeznaczone na rozwój Akademii Pomorskiej" - powiedział Mueller dodając, że władze Akademii zostały poproszone o przygotowanie planu konkretnych działań.

"Po jego ustaleniu będziemy mówić o konkretnych pieniądzach, ale mówimy tu o kwotach około kilkunastu milionów złotych w ciągu pięciu lat" - zaznaczył Mueller.

Jak dodał, nie jest wykluczone, że czas realizacji programu zostanie wydłużony lub skrócony, a jednym z jego głównych celów będzie dążenie do tego, by Akademia Pomorska rozpoczęła działania zmierzające do "szerszego zdobywania uprawnień w zakresie doktoryzowania" i ewentualnie utworzenia w perspektywie kilku lat, w miejsce akademii, uniwersytetu przymiotnikowego.

Gowin wyjaśnił, że jego wizyta w Słupsku miała też na celu złożenie "wyrazów uznania dla Akademii Pomorskiej" m.in. za działania dostosowujące uczelnię do potrzeb rynku pracy. Podkreślił, że zasługą słupskiego środowiska akademickiego i lokalnych władz było m.in. utworzenie Słupskiego Ośrodka Akademickiego (ma on stworzyć ofertę edukacyjną wychodzącą naprzeciw potrzebom rynku pracy).

Konsolidacja uczelni publicznej z niepubliczną

"Dzisiaj z dużą satysfakcją mogłem usłyszeć głosy słupskich przedsiębiorców, którzy mówili, że współpraca z Akademią Pomorską układa się znakomicie" - powiedział Gowin dodając, że drugim przykładem pozytywnych działań prowadzonych w ostatnim czasie przez władze słupskiej uczelni była także jej konsolidacja z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku.

"To jest pierwsza tego typu konsolidacja uczelni publicznej z niepubliczną. Chciałbym, żeby ten wzór ze Słupska promieniował na inne ośrodki akademickie w Polsce" - powiedział wicepremier.

Jak przypomniał rektor Akademii Pomorskiej Zbigniew Osadowski, proces włączenia do kierowanej przez niego szkoły Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku trwał trzy lata.

Zauważył przy tym, że według prawa połączenie szkoły publicznej z niepubliczną jest możliwe tylko poprzez likwidację. "Natomiast my przeprowadziliśmy proces likwidacji, ale automatycznie proces konsolidacji dwóch uczelni" - powiedział Osadowski.

Dodał, że taki sposób połączenia uczelni był możliwy m.in. dzięki ścisłej współpracy tych dwóch szkół wyższych. Osadowski przypomniał też, że Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania nie mogła prowadzić dalszej samodzielnej działalności ze względu na zmniejszającą się liczbę studentów i ujemny wynik finansowy. "Wszystkie koszty związane z jej likwidacją i konsolidacją ponosi nasza uczelnia" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.