PARTNER PORTALU
  • BGK

Green Velo: Przybywa miejsc przyjaznych rowerzystom na Podlasiu

  • aw/PAP    27 czerwca 2017 - 16:09
 Green Velo: Przybywa miejsc przyjaznych rowerzystom na Podlasiu
W woj. podlaskim jest jest już prawie 300 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (fot: bialystok.pl)

Promocji różnych miejsc na wschodnim szlaku rowerowym Green Velo oraz gwarancji, że rowerzyści znajdą tam profesjonalną obsługę mają służyć wręczone w Białymstoku certyfikaty miejsc przyjaznych rowerzystom w Podlaskiem.
Certyfikaty dostało 116 podmiotów: kwatery agroturystyczne, hotele, obiekty gastronomiczne, miejsca z atrakcjami turystycznymi, ale też punkty informacji turystycznej czy miejsca, gdzie rowerzyści mogą liczyć na fachową pomoc techniczną czy merytoryczną.

W urzędzie marszałkowskim dokumenty wręczyli: marszałek województwa Jerzy Leszczyński oraz członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk. Pracownicy urzędu marszałkowskiego sprawdzali wcześniej wszystkie te miejsca, by wydać certyfikaty.

Dyjuk powiedział dziennikarzom, że posiadanie przez przedsiębiorcę certyfikatu miejsca przyjaznego rowerzystom oznacza, że na wszelkich materiałach o szlaku Green Velo znajduje się bezpłatna informacja o takim miejscu, a to dodatkowa promocja i szansa, że z tej wiedzy skorzystają turyści.

Szlak przynosi efekty

Jak mówił, szlaku Green Velo nie da się "rozciągnąć", bo ma określony przebieg i trasę, ale można robić wszystko, by rozwijać tę infrastrukturę, wzbogacać ją. Poinformował m.in. o jednym z najnowszych pomysłów na szlak rowerowy pod nazwą August Velo, który ma powstać wspólnie z partnerami na Białorusi i ma prowadzić w stronę Litwy, wychodząc z Green Velo.

Leszczyński przyznał, że szlak Green Velo był bardzo dobrym projektem, który zrealizowano w pięciu wschodnich województwach. Jego zdaniem to jeden z lepszych pomysłów wdrożonych w turystyce w Polsce, przynoszący "konkretne efekty", bo z tych szlaków korzysta wiele osób.

"Turystów na ścieżkach nam przybywa. Nawet gołym okiem widać, że wiele ludzi jeździ i to jest bardzo dobrze" - dodał.

Małgorzata Klimowicz, dyrektor miejskiego ośrodka kultury, sportu i rekreacji w Kleszczelach powiedziała, że certyfikat to "renoma", bo turyści inaczej traktują takie miejsca. W tamtejszym punkcie można m.in. dokonać drobnych napraw roweru, schować się przed deszczem, wejść do kawiarni. Dodała, że coraz więcej turystów korzysta ze szlaku.

Szlak Green Velo to ok. 2 tys. km ścieżek rowerowych w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Powstał dzięki dofinansowaniu z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W Podlaskiem szlak liczy 602 km i wiedzie przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i turystycznie miejsca w regionie: parki narodowe, puszcze w Dolinie Biebrzy i Narwi, Dolinie Bugu, Puszczę Białowieską i Puszczę Knyszyńska, a także przez Suwalszczyznę i Puszczę Augustowską. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.